Start Aktualności Kolejne skarby ukryte w ziemi!

Kolejne skarby ukryte w ziemi!

Archeolodzy pracują pełną parą w centrum Nysy

przez Nysa Hot

Już drugi miesiąc, u zbiegu ulic Kramarskiej i Karola Miarki trwają badania archeologiczno-architektoniczne. Wszystko ma związek z planowaną inwestycją mieszkaniową nyskiego SIM-u.

Zespół archeologów z Muzeum Powiatowego w Nysie ma pełne ręce roboty. Znalezione rzeczy trzeba bowiem dokładnie opisać. A tych, jak podkreśla Mariusz Krawczyk, jest bardzo dużo. Na kolejnych warstwach ziemi znajdowano są pozostałości datowane od czasów średniowiecznych do XIX wieku.

– Kiedyś, do 1945 roku istniało tu około 10 kamienic z rozległym, częściowo zabudowanym zapleczem. W trakcie prowadzonych prac archeolodzy odkryli do tej pory między innymi 22 pomieszczenia piwniczne. Są to relikty budowli, które powstały w II połowie XIV i w XV wieku, przebudowywane i rozbudowywane w okresie renesansu i baroku, aż po wiek XIX – podkreśla Mariusz Krawczyk, archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie.

– Bardzo wiele znalezisk dokonano na terenie dawnych podwórzy kamienic. Są to wciąż odsłaniane relikty zabudowy drewnianej – pozostałości małych budynków gospodarczych, miejsca pracowni rzemieślniczych, liczne kloaki (średniowieczne toalety), piwniczki – chłodnie, studnie. Wewnątrz nich znajdujemy bardzo wiele przedmiotów: do tej pory – blisko 200 całych, zachowanych naczyń ceramicznych, tysiące fragmentów ceramiki, przedmioty z metalu, szkła, skóry, drewna – dodaje Krawczyk.

Archeolodzy są mniej więcej na półmetku prac. Znalezione w czasie wykopalisk artefakty najprawdopodobniej zasilą zbiory nyskiego Muzeum. Te najciekawsze mamy zobaczyć m.in. w czasie wystawy podczas przyszłorocznej Nocy Muzeów.

Foto: M. Zych/ Źródło: Muzeum Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź