Start Hot Kolejny pożar przez wypalanie traw!

Kolejny pożar przez wypalanie traw!

przez Nysa Hot

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon wypalania traw. Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie. Strażacy przypominają – jest to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, ludzi i budynków. Mogliśmy się o tym przekonać wczoraj w naszym regionie.

– Niestety sezon na wypalanie traw ruszył pełną parą. Po raz drugi dzisiejszego dnia udajemy się do miejscowości Bielice. SK w Nysie dysponuje dwa nasze zastępy (2 wozy bojowe) do pożaru. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia przystępujemy do działań i ugaszamy pożar – informuje OSP Łambinowice.

Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem.

Zniszczeniu ulegają tzw. naturalne miodowniki dla pszczół. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki, a także mieszkańcy podziemnych nor: krety, nornice oraz inne zwierzęta. Zniszczenie fauny i flory powoduje zachwianie tak istotnej w przyrodzie równowagi ekologicznej.

Pamiętajmy!

Wypalanie traw nie użyźnia gleby, a przywrócenie właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników.

Foto: OSP Łambinowice

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź