Start Aktualności Kolory farb – jakie wybrać, by czuć się lepiej w swoim domu?

Kolory farb – jakie wybrać, by czuć się lepiej w swoim domu?

Spraw, by Twoje życie nabierało barw

przez Nysa Hot

Kolory farb stosowanych w domu mają duże znaczenie – potwierdza to nauka nazywana psychologią kolorów. Każda barwa wpływa na nasze samopoczucie w odrobinę inny sposób. Chcesz, by w Twoim domu panowała pozytywna atmosfera i by żyło się w nim lepiej? Czytaj dalej i poznaj propozycje kolorów, które pomogą Ci uzyskać taki efekt.

Jak to możliwe, że kolory tak mocno na nas wpływają?

Duży wpływ kolorów na nasze samopoczucie wynika z długości fal elektromagnetycznych, które dana barwa „wysyła” i naszych zdolności percepcyjnych. Ciepłe kolory, takie jak żółty czy czerwony, charakteryzują się długimi falami. Do ich przetworzenia na informację wzrokową nasz mózg potrzebuje więcej energii niż w przypadku barw chłodniejszych – niebieskiej czy zielonej. A to przekłada się na przyspieszenie metabolizmu i tym samym efekt pobudzenia. Analogicznie, zimniejsze kolory „kosztują” nas mniej energii, więc działają wyciszająco i uspokajająco.

Oczywiście duże znaczenie ma także kultura, w jakiej się wychowaliśmy. Nie w każdym kręgu kulturowym czerwień kojarzy się z krwią, a biel z pogodnością i niewinnością. Najbardziej znanym przykładem, obrazującym różnice w tym zakresie jest fakt, że w Europie czerń związana jest z żałobą, a biel z narodzinami, podczas gdy we wschodnich kulturach jest odwrotnie.

3 kolory farb o pozytywnej energii

Mając świadomość wpływu kolorów na nasze samopoczucie, możemy świadomiej wybierać kolory farb, których użyjemy przy najbliższym remoncie. Jeśli chcemy dodać wnętrzom pozytywnej energii, warto postawić na:

Żółty

Kojarzy się z tym, co najlepsze: słońcem, piaskiem na plaży, beztroską i szczęściem. Nic więc dziwnego, że żółta farba sprawia, iż w danym pomieszczeniu przyjemniej się przebywa; wypełnione jest ono dobrą energią i sprzyja odczuwaniu radości. Jednocześnie jest to kolor dość uniwersalny – dostępny w wielu odcieniach pasuje zarówno do salonu, kuchni, jak i pokoju dziecka. Dobrze łączy się z innymi kolorami farb.

Zielony

Jeden z najmodniejszych w ostatnich sezonach. Występuje w wielu odcieniach, od delikatnej barwy traw po intensywny szmaragd. Kojarzy się oczywiście z naturą, dlatego wprowadza do wnętrz harmonię, świeżość i przywodzi skojarzenia z urodzajem. Sprzyja odpoczynkowi, dlatego świetnie pasuje do salonów i sypialni.

Niebieski

Kolor morza i nieba. Jego głębokie, ciemniejsze odcienie pasują do nowoczesnych aranżacji, z kolei delikatniejsze, pastelowe wykorzystasz we wszystkich wnętrzach, także małych pomieszczeniach, którym przydałoby się dodać przestronności i lekkości. Choć niebieski należy do grupy zimnych kolorów, to jednak kreuje poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy twierdzą, że sprzyja także duchowemu rozwojowi. Potwierdzony jest jego pozytywny wpływ na kreatywność i produktywność. Śmiało wykorzystaj go w domowym biurze lub salonie.

Podsumowanie:

  • Kolory farb, które wybierasz do swojego domu mają duży wpływ na całą aranżację i Twój nastrój. Wybieraj je więc mądrze!
  • Siła kolorów tkwi w ich „cieple” lub „zimnie” i tym, jak odbierane są one przez nasz mózg. Niemałe znaczenie ma też kultura, w jakiej się wychowaliśmy; ta narzuca bowiem konkretne interpretacje poszczególnych barw.
  • Kolory farb o potwierdzonym pozytywnym wpływie na domowników? Są takie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na które barwy warto postawić.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź