Maszyny takie jak kombajny rolnicze wymagają szczególnej ostrożności. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko wypadku, który może się skończyć tragicznie. Zasady BHP dotyczące obsługi kombajnu są bardzo restrykcyjne. O czym trzeba pamiętać? Co jeszcze oprócz BHP decyduje o bezpieczeństwie pracy z kombajnem?
Części rolnicze – jak obchodzić się z podzespołami kombajnu?
Kluczowe części rolnicze to w przypadku kombajnu między innymi zespół żniwny, wydech i silnik. Z każdym z tych elementów należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Jeśli pod zespołem żniwnym trzeba wykonać jakąś czynność, należy dobrze się upewnić, że jest on zabezpieczony. W przypadku silnika nie należy wykonywać żadnych prac bez uprzedniego upewnienia się, że jest on zimny. Jeśli chodzi o kolektor wydechowy, wskazuje się na konieczność częstego oczyszczania go. Mogą na nim osiadać kurz i plewy, a nawet słoma. Prowadzi to do zatkania kolektora, co stanowi poważne niebezpieczeństwo.
Warto pamiętać również o takich częściach rolniczych, jak akumulatory. Kiedy praca z kombajnem zostaje zakończona, należy bezwzględnie odłączyć akumulator. Natomiast podczas tankowania trzeba pamiętać o zasłonięciu akumulatorów.
Profesjonalna obsługa
Co jeszcze nakazują zasady BHP dotyczące pracy z kombajnem? Oczywiście profesjonalną obsługę. Rzecz w tym, iż z kombajnem powinni pracować tylko ludzie z odpowiednimi umiejętnościami, przeszkoleni w zakresie obsługi tego typu sprzętu. To warunek konieczny, aby można było mówić o bezpiecznej pracy. Dlatego też nie można nigdy pozwalać obsługiwać kombajnu osobom, które nie znają poszczególnych części, a tym bardziej nie wiedzą, jak korzystać z wyposażenia kombajnu.
Ważne jest też, aby części rolnicze zamontowane w kombajnie były podzespołami najwyższej klasy. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie ulegną one niespodziewanej awarii, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia osób. Gdzie szukać części rolniczych? Najlepiej w renomowanych sklepach ze sprzętem rolniczym, gdzie dostępne są produkty uznanych marek.