Start Aktualności Komu pomoże sankcja kredytu darmowego?

Komu pomoże sankcja kredytu darmowego?

przez Nysa Hot

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim doprowadziła do rozszerzenia zakresu instrumentów prawnych o sankcję kredytu darmowego – narzędzie, którego podstawowym celem jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków oraz innych instytucji finansowych. Czym dokładnie jest sankcja kredytu darmowego? Komu może pomóc? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby z niej skorzystać?

Sankcja kredytu darmowego 

Sankcja kredytu darmowego odnosi się do sytuacji, w której kredytodawca narusza przepisy dotyczące udzielania kredytów konsumenckich, w szczególności w zakresie obowiązków informacyjnych. W przypadku stwierdzenia takich uchybień w umowie kredytowej, kredytobiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego, co skutkuje spłatą wyłącznie kwoty pożyczonego kapitału, bez odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem.

Celem tak realizowanej sankcji kredytu darmowego jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców i zapewnienie, że wszystkie niezbędne informacje dotyczące kosztów kredytu zostaną przedstawione w sposób jasny i zrozumiały.

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym kryterium uprawniającym do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest stwierdzenie  w umowie kredytowej uchybień względem Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Ten sam akt prawny określa zasady formalne, które muszą zostać spełnione, żeby konsument mógł skorzystać z prawa do sankcji kredytu darmowego. 

Sankcja kredytu darmowego znajduje zastosowanie:

  • w przypadku kredytu/pożyczki, której kwota nie przekracza 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w innej walucie),
  • w przypadku umów kredytowych podpisanych po 17.01.2014 r.,
  • w sytuacji, kiedy raty kredytu były spłacane terminowo, ewentualnie z opóźnieniami do 30 dni,
  • wówczas, gdy kredytobiorca jest osobą prywatną,
  • w stosunku do pożyczek, których zabezpieczenia nie stanowi nieruchomość (dopuszcza się inne formy ubezpieczenia kredytu).

Co ważne, z sankcji mogą skorzystać także konsumenci, którzy już spłacili przedmiotowe zobowiązanie. Jednak od ostatnich działań związanych z kredytem (tj. od spłaty zobowiązania) nie może minąć więcej niż 11 miesięcy. 

Kompleksowa obsługa spraw wynikających z zastosowania sankcji kredytu darmowego

Kancelaria Prawna Wrocław specjalizuje się w kompleksowej obsłudze spraw wynikających z zastosowania sankcji kredytu darmowego. Instytucje finansowe na ogół nie zgadzają się ze stanowiskiem konsumentów korzystających z przedmiotowej sankcji. Z tego powodu większość spraw wynikających z zastosowania sankcji kredytu darmowego znajduje swój finał w sądzie. To wymaga od konsumentów odpowiedniego przygotowania i udowodnienia swoich racji. Wspieramy Klientów na każdym etapie postępowania – od szczegółowej analizy umowy kredytowej i przygotowania oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, przez reprezentowanie Klienta w negocjacjach z instytucją finansową, aż po kompleksową obsługę postępowania sądowego.

artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź