Start Aktualności Kostuś wchodzi z ostatniego miejsca, Ociepa ze świetnym wynikiem, Porowska poza Sejmem

Kostuś wchodzi z ostatniego miejsca, Ociepa ze świetnym wynikiem, Porowska poza Sejmem

przez Nysa Hot

Wszystko już jasne w naszym opolskim okręgu! Państwowa Komisja Wyborcza podała dane ze 100% lokali wyborczych.

Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu 5 posłów, Prawo i Sprawiedliwość 4, zaś Trzecia Droga, Lewica i Konfederacja po 1. Co ciekawe, po raz pierwszy od 1991 roku przedstawiciela nie będzie mieć Mniejszość Niemiecka.

Platforma Obywatelska – Tomasz Siemoniak, Witold Zembaczyński, Rajmund Miller, Danuta Jazłowiecka i Tomasz Kostuś.

Najlepszy wynik nie tylko w PO, ale w całym okręgu uzyskał Tomasz Siemoniak, który otwierał listę partii Donalda Tuska w opolskiem. Zdobył 46 223 głosy. Kolejny Witold Zembaczyński miał poparcie 23 647 wyborców. Pasjonująco wyglądał bój o trzecie miejsce, który ostatecznie wygrał startujący z ostatniego miejsca na liście Tomasz Kostuś (11 857 głosów), który minimalnie wyprzedził Rajmunda Millera (11 835 głosów) i Danutę Jazłowiecką (11 580 głosów).

Prawo i Sprawiedliwość – Paweł Kukiz, Marcin Ociepa, Katarzyna Czochara i Janusz Kowalski.

Śmiało można powiedzieć, że PiS miał w naszym okręgu dwie lokomotywy. Co prawda najwięcej głosów zgarnął pierwszy na liście Paweł Kukiz (43 292), ale znakomity wynik osiągnął też 2. Marcin Ociepa. Na wiceministra obrony narodowej głos oddało aż 40 418 osób. Ponad połowę głosów mniej, ale pewny mandat zdobyła Katarzyna Czochara (20 004), a zacięty bój o ostatni mandat dla PiS w opolskiem stoczyli Janusz Kowalski i Violetta Porowska. Ostatecznie triumfował kontrowersyjny wiceminister  rolnictwa (14 593  głosów) wyprzedzając Porowską o prawie 2 tysiące głosów. Śmiało można powiedzieć, że Violetta Porowska jest największą przegraną wyborów w opolskiem. Mimo 12 773  głosów nie zasiądzie w poselskich ławach.

Trzecia Droga – Adam Gomoła – 21 923 głosów

LEWICA – Marcelina Zawisza – 19 388 głosów

Konfederacja – Włodzimierz Skalik – 15 190 głosów.

Pod tym linkiem możemy sprawdzić jak konkretnie glosowali mieszkańcy Gminy Nysa  – https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/wynik/gm/160705

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź