Start Aktualności Kultura wygrała. NDK przywraca materiały filmowe

Kultura wygrała. NDK przywraca materiały filmowe

przez Nysa Hot

W lipcu Regionalna Telewizja Opolskie alarmowała, że Nyski Dom Kultury wykasował sporą część filmów z lat 2011-2017. Takie działanie spotkało się z ostrą krytyką nie tylko ludzi kultury. Po interwencji, placówka założyła nowe konto na popularnym kanale Youtube.

W tej sprawie wpłynęła nawet oficjalna skarga na NDK do Rady Miejskiej w Nysie. Nie wiadomo, czy będzie rozpatrywana. W międzyczasie placówka zaczęła przywracać filmiki na nowy kanał na Youtube (zobacz). Przechowywane na serwisie treści to m.in. relacje z wydarzeń kulturalnych i wywiady z artystami. Łącznie setki godzin nagrań, nie licząc tzw. surówki. Dziennikarze RTO podkreślali, że żadna zmiana na stanowisku dyrektora placówki nie może nieść za sobą „kasowanie” dorobku poprzedników.

Skasowano reportaże prezentujące osiągnięcia artystyczne grup, mistrzowskie tytuły na poziomie wojewódzkim, jakie osiągali tancerze pod okiem utytułowanych instruktorów. Nawet występy dzieci i seniorów z grupy Stokrotek poszły z dymem. Trudno zliczyć całą dokumentacje filmową, bo od przejęcia zasobów filmowych przez nowe kierownictwo w 2015 roku doszło do usunięcia z kanału YouTube 452 filmów, czyli sukcesywnie całej zawartości kanału – czytamy w artykule RTO

RTO dostało kopię zgromadzonych filmów, a gmina zastanawia się nad systemowym rozwiązaniem w kwestii zachowania dorobku kulturowego Nysy. Warto odnotować, że Nyski Dom Kultury na przestrzeni ostatnich 15 lat to jedna z najbardziej aktywnych jednostek na Opolszczyźnie, jeśli chodzi o sporządzanie materiałów filmowych z organizowanych wydarzeń. To między innymi zapowiedzi i relacje filmowe przyczyniły się do popularyzacji wielu imprez, jak Metalowa Twierdza, Nasze Najlepsze, czy też Folk Fiesta i Dni Nysy.

Najnowsze materiały filmowe placówki kultury można oglądać na kanale NDK official (zobacz).

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź