Start Aktualności Legalna praca w Niemczech – jakie formalności trzeba dopełnić, aby legalnie pracować w Niemczech?

Legalna praca w Niemczech – jakie formalności trzeba dopełnić, aby legalnie pracować w Niemczech?

przez Nysa Hot

Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów stale potrzebuje nowych pracowników i to z różnych sektorów oraz branż. Chcąc jednak podjąć pracę w Niemczech, warto zadbać o to, aby była legalna. Jak to zrobić – o jakie formalności zadbać i jakie dokumenty przygotować?

Praca w Niemczech bez pozwolenia

Od 2011 roku każdy obywatel Polski może na terenie Niemiec podjąć zatrudnienie bez tzw. pozwolenia o pracę. W praktyce oznacza to, że może zostać zatrudniony przez niemieckiego pracodawcę prowadzącego firmę na terenie Niemiec lub też przez Polaka, który ma przedsiębiorstwo w Niemczech. Zatrudnienie opiera się o normalną, legalną umowę o pracę, która jest zgodna z przepisami prawa obowiązującymi za zachodnią granicą. Niestety ich podstawą jest nie tak jak w Polsce kodeks pracy, ale szereg osobnych ustaw, przez co łatwo pogubić się w gąszczu zapisów. Stąd też dobrym sposobem na zdobycie legalnie pracy w Niemczech jest skorzystanie z ofert na opieka.felizajob.pl zweryfikowanych przez licencjonowaną agencje pracy. Takie rozwiązania gwarantuje bezpieczeństwo zatrudnienia i pobytu w Niemczech.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby legalnie pracować w Niemczech?

Legalna praca oraz pobyt za naszą zachodnią granicą oznacza, że trzeba dopełnić szereg formalności. Pierwszą i najważniejszą dla pracownika jest podpisanie umowy o pracę – wygląda ona niemal identycznie jak ta polska. Warto pamiętać, że w Niemczech wiążąca jest zarówno umowa pisemna, jak i ustna, ale każdy pracownik może zażądać tej pierwszej.

Oprócz umowy o pracę, aby legalnie przebywać i mieszkać w Niemczech należy wynająć mieszkanie lub pokój na podstawie umowy, a następnie zameldować się w urzędzie meldunkowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Urzędnik w czasie meldunku zażąda umowy najmu oraz dokumentu tożsamości. Polacy pracujący w Niemczech są też zobowiązani do ubezpieczenia się w zakresie zdrowia.

Do wyboru jest kilkanaście kas chorych, na które namiary otrzymuje się przy zameldowaniu. Kolejne formalności, o których nie można zapomnieć to założenie konta bankowego oraz zdobycie zastępczego zaświadczenia w sprawie karty podatkowej, a następnie wybór klasy podatkowej w urzędzie skarbowym.

Wyżej opisane formalności zwykle zajmują nie więcej niż kilka dni. Niemieckie przepisy zazwyczaj regulują, w jakim terminie trzeba dopełnić kolejne kroki – przykładowo na zameldowanie ma się 14 dni od dnia przyjazdy. Niedopełnienie formalności uznawane jest za złamanie unijnego prawa do sposobnego przemieszczenia się i karane – zazwyczaj grzywną.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź