Start Aktualności Lokalni politycy komentują wynik wyborów

Lokalni politycy komentują wynik wyborów

przez Nysa Hot

Walka tym razem dosłownie toczyła się o każdy głos. Dla sympatyków Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego niedzielna noc tuż po ogłoszeniu sondażu wyborczego nie była spokojna.

Ci pierwsi nie mogli być jeszcze pewni ostatecznego zwycięstwa, drudzy mieli resztki nadziei, że jednak sondażownia pomyliła się o ten niespełna procent. Tak było w 1995 r., gdy położyliśmy się spać przekonani, ze prezydentem ponownie został Lech Wałęsa. Rano okazało, że to Aleksander Kwaśniewski zdobył więcej głosów. Tym razem nadzieje sympatyków Rafała Trzaskowskiego okazały się płonne. To Andrzej Duda zdobył ponad 51% głosów i został prezydentem. To drugi taki przypadek po 1989r., gdy urzędująca głowa państwa toczy zwycięski bój o reelekcję. Wcześniej udało się to tylko wspomnianemu już Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

W skali naszego powiatu więcej głosów zdobył Andrzej Duda (55,54% do 44, 46%). W samej gminie Nysa minimalnie zwyciężył jednak Rafał Trzaskowski z wynikiem 50,55%. O komentarz do wyników wyborów i samej kampanii zapytaliśmy lokalnych polityków; Pawła Nakoniecznego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Daniela Palimąkę z Platformy Obywatelskiej.

– Wyniki wyborów wywołały radość w naszym sztabie. Większość Polaków, przy olbrzymiej frekwencji, wybrała prezydenta, który startował pod hasłem „Łączy nas Polska” i dumnie stał przy polskiej fladze. To była kampania wszyscy przeciwko jednemu, w której każdy z przeciwników miał do odegrania swoją rolę w atakowaniu prezydenta Dudy. Cieszymy się, że Polacy wybrali prawdziwą i szczerą chęć jednoczenia narodu i dali Polsce szansę na normalność. Bardzo długa i ciężka praca wielu osób na terenie gminy, a przede wszystkim wizyta Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie na początku marca, motywowała do działania kolejne osoby. Po restarcie kampanii odbyliśmy niezliczone ilości spotkań z wyborcami. Dla nas najcenniejsze jest to, że wyniki w Nysie poprawiają się z wyborów na wybory. W powiecie osiągnęliśmy olbrzymi sukces i już w pierwszym głosowaniu w większości gmin Andrzej Duda zdobył ponad 50% głosów. W tegorocznych wyborach poprawił zdecydowanie wynik w gminie Nysa. 49,5 % obecnie, w porównaniu do 47 % w 2015 roku, to w przeliczeniu na głosy wyborców o ponad 2800 więcej.  – mówi Paweł Nakonieczny

Zawsze lepiej cieszyć się z wygranej niż odnosić porażkę. Gratulując konkurentom zapewniam, że kapitał jaki dała nam kampania wyborcza nie będzie zmarnowany. Jestem zbudowany tym, że w Nysie i okolicach udało się wytworzyć grupę, która począwszy od zbierania podpisów, przez dystrybucję materiałów wyborczych a na codziennym agitowaniu kończywszy stała się społecznością nie tyle myślącą podobnie ale też dążącą do wspólnych celów, również w przyszłości. Rafał Trzaskowski zdobywa 10 mln głosów przy całkowicie nierównej walce. Potężna machina rządowa, telewizja publiczna i miliardy pieniędzy publicznych, które wspierały Andrzeja Dudę nie dały rady ugasić tego zrywu rodzącej się nowej solidarności. Jest to potencjał, który w przyszłości doprowadzi do zmiany, do naprawy wspólnoty i współpracy. Bardzo wszystkim dziękuję za współpracę i działalność- dziękuję za każdy głos i zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w Nysie- na pewno każdy ten głos i to zwycięstwo będzie przez nas szanowane. – mówi Daniel Palimąka.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź