Start Aktualności Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Nysie

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Nysie

przez Nysa Hot

Do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie trafiły cztery łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansował Marek Borowy, franczyzobiorca McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1393 łóżka do 93 szpitali w całej Polsce.

Spanie na wygniecionych materacach, twardych krzesłach i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodzin czuje się w szpitalach niechcianymi gośćmi. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1393 łóżka 93 szpitalom w całym kraju.

To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom. W ramach akcji cztery łóżka dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie sfinansował Marek Borowy, franczyzobiorca McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda. To kolejna taka darowizna przekazana tej lecznicy przez Fundację. W marcu ub. roku na oddział pediatrii również trafiło pięć łóżek dla rodziców.

W trudnych chwilach dzieci najbardziej potrzebują zrozumienia, wsparcia i miłości rodziców. Ta miłość napędza je do walki z chorobą. – Od paru lat angażuję się w projekt Fundacji, który wpiera całą rodzinę w najtrudniejszym czasie – czasie choroby, zapewniając komfortowe warunki snu w szpitalach także rodziców – podkreśla Marek Borowy, franczyzobiorca McDonald’s Polska. – Bardzo serdecznie dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za podarowanie – kolejny już raz – łóżek dla opiekunów naszych pacjentów.

Obecność rodziców pomaga dzieciom przetrwać trudny czas pobytu w szpitalu, zmniejsza lęk i stres – mówi lek. Małgorzata Wagner, Kierownik Oddziału Dziecięcego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź