Start Aktualności Marszałek Buła nie wyciągnie ręki. PiS weźmie powiat i gminę?

Marszałek Buła nie wyciągnie ręki. PiS weźmie powiat i gminę?

przez Nysa Hot

Pomiędzy różnymi ugrupowaniami trwają negocjacje w sprawie stworzenia powyborczej koalicji. Platforma Obywatelska pomimo dobrego wyniku, może zostać z niczym w gminie i powiecie.


KO nie odbije powiatu nyskiego?

Pierwsze przymiarki pokazują, że języczkiem uwagi w Radzie Powiatu Nyskiego jest Forum Samorządowe 2002. Ugrupowanie Piotra Bobaka ma 4 głosy, co przy 10 radnych PiS-u daje większość. Lokalne struktury Platformy chcą rozmów, ale przynajmniej na razie zdecydowane „nie” mówi Marszałek Andrzej Buła. – Forum Samorządowe 2002 reprezentuje ludzi, którzy nie są związani tylko z Nysą, więc tu potrzebne byłyby nieco szersze rozmowy – powiedział dla gazety „O!polska” marszałek województwa. – Osobiście nie firmowałbym jednak żadnej koalicji ludzi KO z panem Kordianem Kolbiarzem. Nawet wtedy, gdyby burmistrz Nysy sam wyciągnął rękę.

To pokazuje, że nawet nowe rozdanie nie niweluje wyraźnej niechęci pomiędzy obydwoma samorządowcami.

To też jasny sygnał dla PiS-u, że jest szansa stworzenia koalicji z Kordianem Kolbiarzem i FS 2002.

W kontekście obsadzenia funkcji starosty padają 4 nazwiska: Paweł Nakonieczny, Piotr Bobak, Joanna Burska oraz Daniel Palimąka. Ta ostatnia opcja wchodzi w grę jedynie, jeśli sojusz zostanie zawarty pomiędzy Platformą i FS 2002, na co na razie się nie zanosi. Z drugiej strony, takie rozwiązanie byłoby najbardziej pragmatyczne w kontekście sytuacji politycznej w kraju. Liderzy PO z powiatu nyskiego są też skłonni do kompromisu.

Stabilnie w Radzie Miasta?

Na rozstrzygnięcia w powiecie będziemy czekać praktycznie do samego głosowania w sprawie wyboru starosty. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Rady Miejskiej w Nysie. Choć KO zdobyła mocnych 8 mandatów, nie wystarcza to do samodzielnego rządzenia. Komitet Wyborczy Wyborców Kordiana Kolbiarza zdołał uzyskać 6 mandatów (+1 mandat z FS 2002) i w sojuszu z PiS (6 mandatów) może utrzymać status quo z poprzednich lat.

Na „dogadanie się” wszystkim potencjalnym koalicjantom zostają raptem 2 lub 3 tygodnie. Na dziś szanse oceniamy 50/50. Realny wydaje się też scenariusz, że jedną radę zdominuje PiS, a drugą PO.

Redakcja Nysa Hot kibicuje przede wszystkim Nysie i rozwojowi regionu. Ponad podziałami.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź