Start Aktualności Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnej platformy dla wolontariuszy

Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnej platformy dla wolontariuszy

przez Nysa Hot

Wolontariat to działanie społeczne oparte na bezinteresownej pomocy innym, które przynosi korzyści nie tylko społecznościom i organizacjom, ale również rozwija umiejętności, pasje i zainteresowania samych wolontariuszy. Niemniej osoby, które chciałyby pomagać innym, często zadają sobie pytanie: „Od czego zacząć?”. Dlatego na bazie obserwacji potrzeb wolontariuszy i organizacji pozarządowych, partnerstwo „Iskra – Opolski Wolontariat” pod egidą opolskich Fundacji Geko im. Moniki Mnich oraz „Wypłyń na Głębię” stworzyło nowy, bezpłatny portal na temat wolontariatu, oferujący kompleksowe szkolenia online, zarówno dla wolontariuszy, jak i koordynatorów wolontariatu.


Impakt.org.pl to nowy portal, na którym znajdują się gotowe szkolenia w formie e-learningu, które pozwalają na zdobycie wiedzy na temat wielu aspektów działań społecznych, dopasowanych do różnych grup docelowych, z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb. – Po zalogowaniu się do portalu i wypełnieniu krótkiej ankiety, użytkownik otrzymuje propozycję ścieżki szkoleniowej, która rozwinie dopasowane do niego kompetencje i umiejętności, a zakończenie szkolenia potwierdzi otrzymany certyfikat. Każdy z zarejestrowanych użytkowników zyskuje także dostęp do szerokiej bazy wiedzy i wielu dodatkowych lekcji – mówi Bartosz Berezowski, prezes Fundacji Geko.

Na platformie Impakt dostępnych jest 9 spersonalizowanych ścieżek edukacyjnych dostosowanych do profilu i potrzeb użytkowników oraz niespełna 100 szkoleń w formie e-learningu. Co ważne, nie trzeba zaliczyć wszystkich szkoleń, by otrzymać imienny certyfikat. Całość została przygotowana przez 10 doświadczonych trenerów i trenerek na co dzień pracujących w opolskim wolontariacie. – Podczas naszego kilkuletniego doświadczenia w opolskim wolontariacie, nie jeden raz słyszeliśmy od bardzo różnych osób, że mają przestrzeń i chętnie zaangażowaliby się w jakieś działania społeczne. Niestety spora część z nich nie wiedziała jak zacząć, na czym to polega czy jakie może mieć to korzyści także dla nich. Dlatego właśnie stworzyliśmy platformę Impakt, aby odpowiedzieć na ich potrzeby, i nie tylko otworzyć im w profesjonalny
sposób drzwi do świata wolontariatu, ale przede wszystkim dostarczyć kluczowych narzędzi, by mogli zrobić to skutecznie i z głębszym zrozumieniem – tłumaczy Berezowski.

Platforma e-learningowa Impakt przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy chcą się odpowiednio przygotować do działań wolontariackich, jaki i dla osób, które takie akcje koordynują. – Koordynatorzy wolontariatu dzięki platformie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak dobrze zorganizować wolontariat w organizacji społecznej lub instytucji, jak motywować wolontariuszy i wzmacniać ich zaangażowanie, jak korzystać z programu Korpusu Solidarności i systemu obsługi wolontariatu czy jak zadbać o dobrostan w pracy z wolontariuszami – wymienia Berezowski.

Wartością dodaną platformy dla przyszłych i obecnych wolontariuszy jest wiedza, dzięki której bardziej efektywnie będą w stanie planować własne działania społeczne czy poznają prawa i obowiązki wolontariusza. Dowiedzą się także więcej na temat korzyści wynikających z wolontariatu, poznają zagadnienia z obszaru wolontariatu międzynarodowego, pracowniczego, rodzinnego, czy e-wolontariatu.

Wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny, którzy chcieliby dobrze przygotować się do działań społecznych, poznać tajniki wolontariatu i wzmacniać swoje kompetencje w tym obszarze, by zacząć pomagać innym albo po prostu chcieliby poznać organizacje, z którymi mogą współpracować, mogą zarejestrować się na platformie pod adresem www.impakt.org.pl.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź