Start Aktualności „Mistrzowie parkowania” w akcji. Policja przypomina o konsekwencjach

„Mistrzowie parkowania” w akcji. Policja przypomina o konsekwencjach

przez Nysa Hot

Prudniccy policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu na terenie miasta. Zgłoszenia dotyczą głównie samochodów zaparkowanych w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, które stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. 

– Niestosowanie się do znaków drogowych, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych, zastawianie wjazdów oraz parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych – to najczęstsze z nich. Dlatego, zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Niedopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – informuje prudnicka Policja. 

Policja przypomina o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) – 300 złotych.

Warto pamiętać, że „Niebieska koperta”, czyli miejsce dla ludzi z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko  i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosi 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1200 złotych.

Foto: Policja Prudnik

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź