Start Aktualności Na zbiornikach nyskim i otmuchowskim zwiększono zrzut wody

Na zbiornikach nyskim i otmuchowskim zwiększono zrzut wody

przez Nysa Hot

W ciągu ostatnich dni woda w Jeziorze Otmuchowskim podniosła się o ponad metr. Sytuacja jest spowodowana głównie roztopami w Kotlinie Kłodzkiej, na skutek wysokich jak na grudzień temperatur. Na zbiorniku otmuchowskim zrzut wody zwiększono z 20 m3/s do 70 m3/s, na nyskim z 60 m3/s do 90 m3/s.

100 milionów ton wody w Jeziorze Otmuchowskim

Zwiększony stan wody w czaszy Jeziora Otmuchowskiego spowodował nieduże podtopienia na terenie ośrodków wypoczynkowych w Ściborzu, o czym powiadomiły służby Burmistrz Otmuchowa. Wysoki poziom jeziora spowodował też zalanie niektórych dróg, prowadzących do ośrodków wypoczynkowych na północnym brzegu jeziora.

Poziom wody na Jeziorze Otmuchowskim ciągle rośnie. Prosimy o zadbanie o swój dobytek i zabezpieczenie go. Prosimy o przekazywanie tej informacji dalej, niech dotrze do wszystkich zainteresowanych. – informuje zarządzanie kryzysowe.

Średni poziom spiętrzenia wody nad jeziorem otmuchowskim wynosi od  210 do 212 metrów nad poziomem morza. Na dzień 28 grudnia poziom wynosił 213,5 m n.p.m. Stąd decyzja o zwiększonym zrzucie. Przypomnijmy, że sąsiadujący z Jeziorem Nyskim zbiornik ma pojemność około 130 milionów metrów sześciennych. W tej chwili jego napełnienie wynosi 100 milionów. Do dyspozycji Wód Polskich jest także kanał ulgi w Ściborzu.

Poziom wody w Nysie Kłodzkiej opada i jeśli nie będzie nowych opadów, sytuacja będzie się stabilizować.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź