Start Sport Nad Jeziorem Nyskim trwają Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

Nad Jeziorem Nyskim trwają Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

przez Nysa Hot

Na wodach Jeziora Nyskiego trwają Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2019 w klasie Latający Holender. Startuje w nich, jak w ubiegłym roku, kilkadziesiąt załóg z polskiej i światowej czołówki. Zakończenie mistrzostw i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę na terenie Klubu Żeglarskiego Nysa. Imprezie patronuje Bioagra SA.

Zmienna pogoda na nyskim akwenie zapewnia wiele żeglarskich emocji. W tym roku, w sobotę i niedzielę, również powinno być wietrznie na Jeziorze Nyskim. Wyścigi w zeszłym roku były dużym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych żeglarzy. Siła wiatru dochodziła bowiem nawet do 5 stopni w skali Bouforta. Kibice mieli okazję zobaczyć kilka spektakularnych wywrotek. 

Klasa Latający Holender to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin żeglarskich. Duża powierzchnia ożaglowania sprawia, że jachty są bardzo szybkie i zwrotne. Wymagają nieustannego balastowania nawet przy słabszych wiatrach. Każdy błąd może skończyć się wywróceniem jachtu.

Latający Holender (Flying Dutchman) to olimpijska klasa jachtu otwarto-pokładowego z dwuosobową załogą. Nazwa zaczerpnięta została z legendy o Latającym Holendrze. 

fot. Bioagra SA

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź