Start Aktualności Najciekawiej w Głuchołazach, tajemniczy kandydat PiS w Nysie, nudy w Paczkowie. Co z tymi wyborami?

Najciekawiej w Głuchołazach, tajemniczy kandydat PiS w Nysie, nudy w Paczkowie. Co z tymi wyborami?

przez Nysa Hot

Do wyborów samorządowych pozostał już tylko nieco ponad miesiąc. Sprawdzamy jak wygląda lista kandydatów w wyborach na burmistrza w najważniejszych miastach w naszym powiecie.

Nysa

Zaczynamy od Nysy. Tu zdecydowanym faworytem jest urzędujący włodarz Kordian Kolbiarz, który w ubiegły piątek  zainaugurował kampanię. Na razie nie wiadomo kogo wystawi lokalny PiS. Sami działacze tej partii w kuluarowych rozmowach przyznają, że są już zmęczeni dywagacjami i chcieliby, by nazwisko zostało oficjalnie ogłoszone. Tu jednak o wszystkim decyduje były minister sportu Kamil Bortniczuk, który od niedawna przewodzi lokalnym strukturom w naszym województwie. Na kogo postawi? Wiemy niemal na pewno, że będzie to mężczyzna i prawdopodobnie któryś z obecnych radnych PiS-u. Dziś przez moment pojawiła się nawet zaskakująca informacja, że o fotel burmistrza powalczy sam Bortniczuk. Ale te dywagacje traktujemy bardziej jak political fiction i próbę pokazania przez Bortniczuka kto tu podejmuje decyzje. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że były minister sportu charakter ma niełatwy i nie jest specjalnie lubiany przez innych działaczy PiS-u w regionie. Nazwisko kandydata na burmistrza poznamy najpóźniej 14 marca. Zamiarów nie ukrywała natomiast lokalna KO, która od dawna planowała wystawić Arkadiusza Kuglarza. Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego prowadzi jednak dość niemrawą kampanię. Może dlatego, że plan na nią był nieco inny. Kuglarz miał wystartować w październikowych wyborach parlamentarnych i pokazać się wyborcom, a następnie z impetem wejść w kampanię samorządową. Nie udało się jednak, bo Kuglarz został „wycięty” z list przez jedną z frakcji KO. Jak mówili nam lokalni działacze tej partii, ponoć nawet obraził się i nie chciał już walczyć o fotel burmistrza. Został jednak do tego pomysłu ponownie „przekonany”. Wpływ miało z pewnością to, że ławka rezerwowych w lokalnej KO jest bardzo krótka… W Nysie wystartują jeszcze działacz społeczny Andrzej Stadnik, radna Celina Lichnowska i szerzej nieznany Piotr Fitowski z Polski 2050.

Głuchołazy

Uuu… i tu będzie ciekawie. To być może jedyna taka sytuacja w kraju, w której de facto dwie osoby kojarzone mocno z PiS-em zmierzą się z dwójką muszkieterów kojarzonych z KO. Wynik starcia – ciężko przewidywać. Po prawej stronie narożnika stoją bowiem Przemysław Kanarski, któremu sekunduje wspomniany już dziś Kamil Bortniczuk oraz najmłodszy w stawce kandydatów, Szymon Biliński. Tego drugiego wspiera z kolei niedawny szef PiS w powiecie Artur Kamiński. Będzie to więc nie tylko pojedynek dwóch kandydatów z prawej strony lokalnej sceny politycznej ale też byłego i obecnego szefa powiatowych struktur PiS. W szranki z nimi po lewej stronie narożnika staną obecny wiceburmistrz Głuchołaz, Roman Sambor (jedyny w tym gronie oficjalnie przyznaje się do barw partyjnych) który chce przejąć pałeczkę od swojego wieloletniego szefa Edwarda Szupryczyńskiego, a także Paweł Szymkowicz, znany z m.in. działalności turystycznej. Jedno tu wiadomo, że… nic nie wiadomo. No może poza jednym… druga tura w Głuchołazach wydaje się niemal pewna.

Otmuchów

W mieście Lata Kwiatów od lat (WIELU) panuje jeden włodarz. Czy ktoś na ostatniej prostej wyprzedzi Jana Woźniaka? Tym czarnym koniem może być obecny wicestarosta nyski Damian Nowakowski, który 10 lat temu już mocno napsuł krwi niepodzielnie panującemu burmistrzowi. Teraz ponownie rzuca rękawicę Woźniakowi. Do gry ma podobno wejść jeszcze jeden kandydat, a to zwiększa szansę na II turę. Czy mieszkańcy Gminy Otmuchów postawią na sprawdzonego konia czy jednak będą chcieli zmian i świeżej krwi?

Paczków

Jeżeli Jan Woźniak jest niepodzielnie panującym włodarzem to jak nazwać Artura Rolkę? Król Słońce z Paczkowa prawdopodobnie „nie dorobi się” kontrkandydata, który śmiałby mu rzucić wyzwanie. Będzie musiał więc mierzyć się z samym sobą (wiadomo, że taka walka bywa czasami najtrudniejsza) i oczywiście frekwencją. Dla przystojnego, charyzmatycznego i obdarzonego radiowym głosem Rolki raczej nie stanowi to jakiegoś dużego problemu. Wszak nie od dziś wiadomo, że w swoim towarzystwie czuje się najlepiej.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź