Start Aktualności NFZ dopłaci do dyżurów aptek w nocy

NFZ dopłaci do dyżurów aptek w nocy

przez Nysa Hot

Od 1 stycznia br. w przypadku braku aptek chętnych do pracy w nocy i święta taką placówkę wyznaczy starostwo. Ma to zlikwidować problem z dyżurami aptek w dni wolne od pracy i w godzinach nocnych.

Koszty pracy apteki w porze nocnej i w święta pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, ale tylko w ograniczonym zakresie. NFZ zapłaci za dwie godziny pracy w porze nocnej – maksymalnie do godz. 23 i za cztery godziny pracy apteki w dzień wolny od pracy, najdłużej do godz. 18. Jest jednak otwarta furtka dla powiatu. Jeśli samorząd będzie chciał, by dana apteka była  otwarta dla mieszkańców przez całą noc i święta, koszt dyżuru będzie musiał pokryć z własnego budżetu.

Do tej pory starostowie mówili, że chętnie dopłacą do dyżurów, ale nie ma takiej możliwości prawnej. Od stycznia wszystko się zmieniło, z korzyścią zwłaszcza dla mniejszych miejscowości.  Na zakontraktowanie dodatkowych dyżurów aptek czekają m.in. mieszkańcy powiatu nyskiego. W okolicy tylko jedna apteka świadczy takie usługi, do której w dni wolne od pracy ustawiają się długie kolejki. Jest to szczególnie uciążliwe w zimie.

Dodajmy, że leki ratujące życie stanowią promil ogólnych zakupów po godz. 23.00 w aptekach. Z kolei popularne środki przeciwbólowe i wybrane leki bez recepty kupimy m.in. na stacjach benzynowych.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź