Start Aktualności „Nie będziemy inkubatorami”. Nysanki nie zgadzają się z wyrokiem TK

„Nie będziemy inkubatorami”. Nysanki nie zgadzają się z wyrokiem TK

przez Nysa Hot

„Nie zgadzamy się z wyrokiem TK! Nie będziemy inkubatorami! Odebrali nam podstawowe prawa człowieka a my będziemy o nie walczyć” – piszą na Facebooku organizatorki wydarzenia TO JEST WOJNA #NYSA. Zachęcają do przyłączenia się do wspólnego protestu. 

-Pokażmy siłę kobiet, zapraszajcie przyjaciółki, siostry, matki, braci, męża i chłopaka też! Walczmy o nasze prawa razem! – zapraszają  na Facebooku organizatorki wydarzenia. – Spotykamy się z transparentami o godzinie 18 pod halą w Nysie przy ulicy Sudeckiej, spacerkiem będziemy się kierować w stronę rynku. Marsz kończymy przy Urzędzie Miasta. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, odległości i maseczkach.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że przerywanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. Koncepcja zaostrzenia ustawy aborcyjnej była forsowana przez różne środowiska konserwatywne od lat, jednak po raz pierwszy skutecznie.

Gdy czwartkowe orzeczenie TK wejdzie w życie, aborcja będzie dopuszczalna tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia matki oraz gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Decyzja TK spotkała się z oburzeniem i protestami kobiet praktycznie w całym kraju. Widać to także w mediach społecznościowych.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą – sędzia Justyn Piskorski.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź