Start Aktualności Nie daj się oszukać

Nie daj się oszukać

przez Nysa Hot

Nie daj się oszukać „na wnuczka” i „na policjanta” – to główne przesłanie ulotek, jakie pojawiły się w ostatnich dniach na klatkach naszych domów w ramach akcji „bezpieczny Powiat Nyski”. Podobne akcje prowadzone są systematycznie w całym kraju.

Informacja kierowana jest głównie do seniorów, ale także do ich rodzin. To efekt plagi oszustw w powiecie nyskim. Policjanci przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Warto pamiętać, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nie dzwoni z takim żądaniem. Zwykle po przekazaniu pieniędzy fałszywym wnuczkom i policjantom,  seniorzy kontaktują się z rodziną i okazuje się, że padli ofiarami oszustwa. Ukradzione kwoty często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. 

Pamiętajmy, że oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, a na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu.

Aby nie stać się ich ofiarą przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad:

– zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego,
– przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z prawdziwymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji,
– nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym,
– w razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwońmy na policję,
– ostrzegajmy seniorów z naszych rodzin przed oszustami.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź