Start Lifestyle Niezwykła akcja w galerii DEKADA

Niezwykła akcja w galerii DEKADA

Zaczytane Ławki w DEKADZIE

przez Nysa Hot

W Galerii Dekada w Nysie startuje zaczytana akcja na rzecz promocji i upowszechniania czytelnictwa. W samej galerii będzie można odwiedzić niezwykłą wystawę Zaczytanych Ławek i oddać przeczytane książki, które następnie trafią do szpitali i ośrodków pomocowych.

Zaczytane Ławki tworzone przez Fundację Zaczytani.org łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Mimo że bryła jest zawsze taka sama, to każda Zaczytana Ławka budzi inne emocje, inne refleksje.

Wystawa w galerii Dekada składać się będzie z ośmiu eksponatów. Każda Zaczytana Ławka wyposażona jest w tabliczkę z kodem QR, dzięki któremu można pobrać bezpłatny audiobook.

Jednocześnie w Dekadzie będzie prowadzona zbiórka książek. Można przynosić książki używane, ale w dobrym stanie, wydane po 2000 roku, przeznaczone dla dzieci lub dla dorosłych. Książki zasilą Zaczytane Biblioteki, które Fundacja Zaczytani.org otwiera w szpitalach, placówkach opiekuńczych, wychowawczych i pomocowych.

– Zaczytana Biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek. To księgozbiór oparty na idei bookcrossingu. Podopieczni danej placówki – inaczej niż w zwykłej bibliotece – mogą zabierać ze sobą ulubione pozycje, a Fundacja Zaczytani.org stale uzupełnia zbiory – mówi Michał Stępień, członek zarządu fundacji.

Książki zebrane w Dekadzie zasilą Zaczytaną Bibliotekę, którą galeria ufunduje dla placówki pomocowej.
Zaczytana Wystawa oraz zbiórka książek potrwają od 8 do 22 listopada 2021 r.

Zaczytane Ławki to element działań społecznych Fundacji Zaczytani.org, której misją jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa, edukacja społeczna, zwiększenie dostępu do literatury wśród dzieci i dorosłych. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.

Powiązane artykuły

1 komentarz

Artur 24 października 2021 - 11:20

Doskonały pomysł! Kororowych książek;-)

Komentarze niedostępne.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź