Start Rozrywka Niezwykła wystawa mieczy

Niezwykła wystawa mieczy

przez Nysa Hot

Kto nie lubi sztuki i omija nyskie Muzeum szerokim łukiem, ta pozycja może go zaciekawić. Już 15 lutego placówka zaprasza na wystawę archeologiczną pt. „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”. Eksponat zobaczymy także w technice wirtualnej rzeczywistości.

Najcenniejszy eksponat wystawy to słynny miecz z Kielczy, znaleziony w tej miejscowości w latach 20-tych ubiegłego wieku. 3 znalezione miecze trafiły do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, ale po II Wojnie Światowej zaginęły. Jeden z nich niespodziewanie odkryto pięć lat temu w zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie. Choć zachowała się tylko część cennego zabytku, dzięki komputerowej rekonstrukcji 3D zobaczymy cały eksponat.  Do tego celu muzealnicy wypożyczą okulary VR. – Wystawę uzupełni pięć innych mieczy z brązu – mówi nhot dyrektor Muzeum, Edward Hałajko. – Najstarszy z nich, datowany na około 1600-1300 rok p.n.e., jest jednocześnie jedynym tego typu zabytkiem w Polsce. Wszystkie pochodzą z terenów Śląska.
Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 18.00. NysaHot poleca! Kuratorem wystawy jest Mariusz Krawczyk.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź