Start Rozrywka Niezwykłe pamiątki po dawnej Nysie

Niezwykłe pamiątki po dawnej Nysie

przez Nysa Hot

Teatr mój będzie wielki – parafrazowała kilka lat temu Marta Klubowicz. Aktorka i była dyrektor Nyskiego Domu Kultury nawiązywała do swojej wizji stworzenia teatru, a ten przecież w XIX i XX wieku miał się bardzo dobrze. Historię teatru miejskiego przypomina Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

Wystawę dawnych plakatów połączoną z pracami opolskich artystów można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. „Afisz Teatru Miejskiego w Nysie 1820-1933” to swoista sentymentalna podróż do czasów kiedy teatr był jedną z nielicznych rozrywek masowych. – Pomysł wystawy zrodził się w głowie Haliny Fleger – mówi dla nhot obecny dyrektor NDK, Marek Kędzierski. – W opolskich archiwach zachowało się wiele cennych pamiątek po dawnych latach, naprawdę warto je zobaczyć na własne oczy.
Zachowane w dobrym stanie plakaty i afisze, a także różnego typu reprodukcje pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu. – Planujemy, aby przez jakiś czas nawiązać do dawnych dziejów teatru miejskiego – zdradza Marek Kędzierski. – Plakaty na nasze wydarzenia będą miały spójną grafikę, zbieżną z afiszami jakie były modne przed 100 laty. Nyski Teatr był niegdyś jednym z najokazalszych w cały regionie. Majestatyczna scena przyciągała znanych aktorów, a mieszkańcy Opolszczyzny raczeni byli dużą ilością różnego typu przedstawień i koncertów.
Wystawa „Afisz Teatru Miejskiego w Nysie 1820-1933” z pewnością zagości również w NDK. Kiedy? Odpowiedź na pewno znajdziecie niedługo na naszym portalu.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź