W lutym w ramach wystawy „eksponat miesiąca” w nyskim Muzeum możemy podziwiać monety zastępcze, jakie obowiązywały w Nysie przed stu laty. Kuratorem wystawy jest Edward Hałajko, który przybliża historię przedwojennej Nysy.
– Mamy w zbiorach np. bardzo ciekawą monetę z 1921 roku o nominale 50 fenigów z Piękną Studnią na rewersie – wylicza dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, Edward Hałajko. – Warto przyjść i zobaczyć pieniądze oraz bony jakie niegdyś były w obiegu. Część zbiorów została podarowana przez osobę prywatną.
Poza wspomnianą monetą przed laty magistrat wyemitował także monety z wizerunkami Starej Wagi, Kościoła Bożogrobców pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, czy też Dworu Biskupiego. Ciekawie wygląda wprowadzony do obiegu 25 maja 1923 roku bon, wydany z okazji jubileuszu 700-lecia lokacji Nysy. Z okazji 800-lecia Muzeum przygotuje specjalną formę do odbijania pamiątkowego bonu. To świetna forma na zainteresowanie historią lokalną naszą młodzież. Czy będą kolejne tego typu niespodzianki w tematyce pieniądza? Bardzo możliwe. Dyrektor Muzeum sam kolekcjonuje monety i interesuje się numizmatyką, co może się przełożyć na kolejne sympozjum Sym’Num. Przed rokiem podczas I w Nysie tego typu wydarzenia, członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zostali ponownie zaproszeni na zjazd do Nysy, właśnie z okazji 800-lecia lokacji miasta.
Więcej o wystawie >>>