Start Edukacja Nowe Centrum Symulacji Medycznych powstanie w PWSZ w Nysie

Nowe Centrum Symulacji Medycznych powstanie w PWSZ w Nysie

przez Nysa Hot

Nyska Uczelnia przygotowuje się do kolejnego dużego przedsięwzięcia. Wkrótce powstanie nowe Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa PWSZ w Nysie.

Nowoczesne sale utworzone zostaną w budynku A przy ul. Chodowieckiego, który przejdzie gruntowną modernizację. Centrum zostanie wyposażone w wysokiej klasy aparaturę i fantomy. Środki na ten cel Uczelnia otrzymała z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na działanie 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych, w ramach którego realizowany będzie projekt „Efektywne i nowoczesne kształcenie w monoprofilowym centrum symulacji medycznej na kierunku pielęgniarstwo w PWSZ w Nysie”.

Rektor PWSZ w Nysie, prof. Przemysław Malinowski, podpisał już umowę na realizację tego projektu. Jego celem jest powstanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych służącemu wzmocnieniu jakości kształcenia praktycznego opartego na metodach symulacyjnych dla studentów kierunku pielęgniarstwo. Otrzymane dofinansowanie w kwocie 2,6 mln zł. umożliwi przeprowadzenie modernizacji budynku A, utworzenie w nim wysoce specjalistycznych sal laboratoryjnych i wyposażenie ich w najwyższej jakości sprzęt do symulacji medycznych. Projekt zakłada również opracowanie programów kształcenia i scenariuszy symulacyjnych do prowadzenia zajęć.

Nowe pracownie symulacji niskiej i wysokiej wierności pozwolą przygotować pielęgniarki do wykonywania zawodu wykorzystując technologie XXI wieku. W nowym Monoprofilowym Centrum Medycznym zainstalowane zostaną najwyższej światowej klasy urządzenia wykorzystywane w kształceniu kadry medycznej w USA czy w Japonii, na których można ćwiczyć skomplikowane procedury medyczne wiernie odtwarzając rzeczywiste warunki spotykane w warunkach klinicznych.

Obecnie studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego PWSZ w Nysie przygotowują się do przyszłego wykonywania zawodu w Centrum Symulacji Medycznych przy ul. Ujejskiego. Pozyskują praktyczną wiedzę rozwiązywania problemów pielęgnacyjnych pacjenta zgodnie z obowiązującymi procedurami i standardami. Dzięki zajęciom prowadzonym na symulatorach stopień realności jest oddany w najwyższym stopniu. Dla potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego zakupiono już wiele urządzeń m.in.: symulatory, fantomy, defibrylatory, trenażery, różnego rodzaju modele, pompy oraz specjalistyczne łóżka szpitalne. Fantomy wydają z siebie dźwięki: kaszlą, krztuszą się, płaczą, „odpowiadają” na proste pytania. Dotychczasowe Centrum Symulacji w budynku D PWSZ w Nysie będzie nadal służyło studentom kierunku ratownictwo medyczne.

Projekt utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych jest kolejnym projektem, na realizację którego PWSZ w Nysie otrzymała środki z programu POWER. W ostatnich latach Uczelnia pozyskała ponad 20 mln. zł na podnoszenie jakości kształcenia studentów wszystkich kierunków. Aktualnie realizowane są dwie edycje projektu podnoszących kompetencje studentów i kadry w ramach programu PO WER 3.5.

Szczegóły dotyczące kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne na: http://www.rekrutacja.pwsz.nysa.pl

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź