Start Hot Nysa musi przyśpieszyć!

Nysa musi przyśpieszyć!

przez Nysa Hot

Mówi bez ogródek, że Nysa to nie tylko centrum i osiedla na południu. Nysa jest także po drugiej stronie rzeki i potrzebuje nie mniejszych nakładów niż pozostałe dzielnice. O sprawiedliwy podział środków zamierza walczyć w nowej Radzie Miejskiej. Dziś przepytujemy Macieja Krzysika i sprawdzamy, jaki ma pomysł na Nysę.

NysaHot: 5 priorytetów na nową kadencję? 

M. Krzysik: Moje priorytety to czyste powietrze, sprawna i przystępna komunikacja, ulice i parkingi, zagospodarowanie fortów i poligonu, a także place zabaw, boiska i miejsca spotkań mieszkańców. Jak wiemy, Nysa od dłuższego czasu boryka się z problemem smogu – zwłaszcza w okresie zimowym. Będę dążył do zwiększenia budżetu przewidzianego na montaż nowoczesnych systemów ogrzewania. Moim zdaniem gmina powinna także wspierać mieszkańców w możliwości podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej, a sam NEC rozbudować swoją sieć tak, aby jak najwięcej mieszkańców miało dostęp do ciepła systemowego. Radni powinni także stworzyć szczegółowy harmonogram budowy i remontów dróg na terenie gminy i konsekwentnie go realizować.

NysaHot: Co Maciej Krzysik może wnieść do Rady Miejskiej?

M. Krzysik: Jeśli otrzymam od mieszkańców kredyt zaufania i uzyskam mandat radnego, wniosę doświadczenie zarówno w samorządzie, jak i prywatnym biznesie – przede wszystkim w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych, a także pasję do historii Nysy. Myślę, że połączenie tego pozwoli na realizację wielu inicjatyw, potrzebnych w naszym mieście.

NysaHot: Jesteś pasjonatem historii, czy Twoim zdaniem Nysa dobrze eksponuje wydarzenia historyczne związane z miastem?

M. Krzysik: Tutaj mam dylemat, ponieważ z jednej strony jest sprawnie działający Punkt Informacji Turystycznej oraz PTTK, które promują wydarzenia związane z historią Nysy, jak np. moja ostatnia wystawa Nysa 1945. Jest także miejska trasa turystyczna, która obejmuje też fortyfikacje. Z drugiej strony czasami brakuje poszanowania historii i tradycji miejsca w którym żyjemy. Jest kilka tematów, które powinny zostać rozwiązanie, jak choćby izba pamięci nyskiej kolei. Uważam, że w temacie promocji historii naszego miasta można jeszcze dużo zrobić.

NysaHot: Często na swoich spotkaniach z wyborcami mówisz o rozwoju turystyki. Jak chcesz przyciągnąć do Nysy turystów?

M. Krzysik: Uważam, że Nysa powinna oprzeć turystykę przede wszystkim o jezioro i twierdzę. Niestety, zarówno jedno jak i drugie jest w tej chwili zaniedbane. Jest jednak światełko w tunelu – udało się pozyskać środki europejskie na zagospodarowanie tzw. Obwałowań Wysokich czyli „suchej fosy’ od ul. Bramy Grodkowskiej do ul. Krasickiego i zabezpieczenie murów, a także budowę ścieżki pieszo-rowerowej, oświetlenia i monitoringu. Co do jeziora, to powinno się przede wszystkim zadbać o infrastrukturę. Dzięki temu możliwe będzie przyciągnięcie większej liczby turystów. Ważne są także małe rzeczy, jak wypożyczalnia rowerów lub możliwość wypożyczenia leżaków – jadąc na zagraniczne wakacje zazwyczaj mamy możliwość wypożyczenia leżaków, dlaczego nie pomyśleć o czymś takim na naszej plaży?

NysaHot: W sprawach gospodarki na czym Twoim zdaniem powinna się skupić nowa rada?

M. Krzysik: Nowa Rada Miejska powinna przede wszystkim zająć się jak najszybszym uzbrojeniem terenu Podstrefy WSSE w Radzikowicach, a także terenem po byłej FSD. Radni powinni wspierać burmistrza – niezależnie od tego, kto nim będzie – w realizacji tych przedsięwzięć. Co do byłej FSD, to myślę, że warte rozważenia byłoby podzielenie części nieruchomości i sprzedaż, np. pod usługi i handel, a być może także pod zabudowę mieszkalną. Wpływy z takiej sprzedaży powinny posłużyć spłacie zaciągniętych obligacji. Kolejnym priorytetem jest stworzenie dobrego klimatu do inwestowania, także dla lokalnych przedsiębiorców. Radni wspólnie z przedsiębiorcami i specjalistami powinni zastanowić się nad kompleksowym systemem wsparcia dla podmiotów, które chcą u nas stworzyć nowe inwestycje lub rozwijać swój dotychczasowy biznes.

fot. Maciej Krzysik

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź