Start Aktualności Nysanie okradzeni z oszczędności!

Nysanie okradzeni z oszczędności!

przez Nysa Hot

Wystawiłeś przedmiot na sprzedaż? Uważaj, możesz paść ofiarą oszustwa. Do nyskich policjantów zgłaszają się osoby, które straciły swoje oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Oszuści pod pozorem zakupu oferowanej rzeczy na portalu internetowym, pozyskują wrażliwe dane sprzedającego, wysyłając link rzekomo potwierdzający zapłatę. To nowy sposób przestępców, by wejść w posiadanie cudzych pieniędzy.

Nyscy policjanci przestrzegają przed nową metodą oszustwa internetowego. W ostatnim czasie kilkanaście osób zgłosiło się na komendę informując, że padli ofiarą oszustów. Bądźcie czujni i pamiętajcie, że przestępcy cały czas modyfikują swoje sposoby działania i wymyślają nowe.

Oszukani mieszkańcy powiatu nyskiego, wystawili na portalu ogłoszenie o sprzedaży swoich przedmiotów. Na podany przy ofercie numer telefonu, za pomocą komunikatora zgłaszały się osoby potencjalnie zainteresowane kupnem. Następnie proponowały zapłatę poprzez specjalny link wysłany do sprzedawcy. Żeby sfinalizować transakcję wymagali podania danych z karty płatniczej tj. jej numeru, daty ważności, kodu CVV/CVC, często też hasła jednorazowego, który przychodzi SMS-em na telefon zaraz po podaniu danych karty.

Nieświadomy zagrożenia sprzedawca otwierali link podany w wiadomości. Następnie wypełniali wszystkie rubryki zawierające dane karty płatniczej. W ten sposób oszuści okradali konta sprzedających, a pozyskane przez nich pieniądze przelewali na inne rachunki bankowe.

Uwaga! To kolejny rodzaj oszustw. Pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności. Nie wchodź w podejrzane linki, które żądają od nas danych z kart bankomatowych! Oszust przechwytując dane do naszego konta może zarządzać nim jak własnym. Wypłata gotówki, wykonanie przelewu czy zawarcie umowy kredytowej, to dla niego już błahostka.

Chroń dane swojej karty płatniczej! Nigdy nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacji.

Informacja i foto: KPP Nysa

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź