Decyzją Komisji Europejskiej z końca lipca 2022 r., Uniwersytet Europejski EU4DUAL, współtworzony przez Politechnikę Koszalińską został jednym z trzech nowych konsorcjów powołanych do funkcjonowania w Unii Europejskiej. W skład EU4DUAL weszły uczelnie wyższe z Francji, Niemiec, Finlandii, Austrii, Węgier, Chorwacji i Malty. Natomiast rolę koordynatora projektu pełni Mondragon Unibertsitatea z Kraju Basków w Hiszpanii. W doborowym towarzystwie znalazła się również Nysa, reprezentowana przez firmę Global 3D.
Drukarz 3D – nowy zawód przyszłości w ramach Uniwersytetu Europejskiego
Głównym założeniem Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL jest rozwijanie współpracy z otoczeniem gospodarczym. Świadczy już o tym sama jego nazwa, którą należy rozumieć jako Unia Europejska na rzecz studiów dualnych i praktycznych Sojusz ma być największą w zjednoczonej Europie instytucją kształcenia dualnego i praktycznego, w której standardy akademickie i biznesowe będą wzajemnie przenikać się i uzupełniać.
EU4DUAL tworzą nie tylko uczelnie, lecz także przedsiębiorstwa i instytucje samorządowe z państw, których uczelnie wchodzą w skład tego konsorcjum. Oznacza to, że na każdym etapie funkcjonowania uniwersytetu europejskiego, przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego będą mieli aktywny wpływ na podejmowane kierunki działań w aspekcie kształcenia i nauki. W ramach zawartego porozumienia, firma GLOBAL 3D – jako ekspert w dziedzinie technologii addytywnych, będzie pomagać uczelni przy tworzeniu programów kształcenia dla nowego zawodu drukarz 3D.
W efekcie, powstaną programy studiów i rozpoczną się badania nastawione na kształcenie dualne i praktyczne. Wszystko to w oparciu o ścisłą współpracę z otoczeniem społecznym gospodarczym . Dodatkowym działaniem będzie stworzenie odnoszącego się do idei life long learning (uczenie się przez całe życie), a więc systemu szkoleń, certyfikatów czy uznawania
efektów uczenia się uzyskanymi poza szkolnictwem. Obecnie jedynie 21 polskich uczelni wyższych wchodzi w skład uniwersytetów europejskich.