Start Hot Nyska stanie na rondzie!

Nyska stanie na rondzie!

przez Nysa Hot

Jak informuje TVP Opole, Nyska w szklanej gablocie już niebawem stanie na rondzie Solidarności w Nysie. Kultowy samochód zostanie ustawiony vis a vis bramy dawnego zakładu FSD, skąd kolejne sztuki popularnego pojazdu wyjeżdżały na eksport do wielu krajów, także poza Europą. 

Nyska stoi obecnie w holu Hali Nysa. Stamtąd właśnie zostanie przeniesiona na rondo Solidarności. Zapewne niejednej osobie zakręci się łezka w oku na widok samochodu, który był niegdyś eksportowym szlagierem nie tylko regionu, ale całego kraju.

Nysa była przed laty sercem polskiej motoryzacji jeśli chodzi o samochody dostawcze. Nyska produkowana była w naszym mieście w latach 1958–1994. Ostatni wyprodukowany samochód nosił numer 380 575 – tyle właśnie egzemplarzy zeszło z taśmy montażowej. Oprócz krajów demokracji ludowej samochód zamawiały także państwa z zachodniej Europy. Nyska trafiała również poza Stary Kontynent. Pojazd importowały takie państwa jak Ghana, Wietnam, Kambodża czy Korea Północna.

Kilka lat temu temu pojawił się pomysł wznowienia produkcji popularnej Nyski na terenie dawnej FSD. Inwestor chciał produkować tam elektryczne auta dostawcze. Niestety z tych planów nic nie wyszło. Auto wciąż ma jednak swoich wiernych fanów. Przed laty w naszym mieście regularnie odbywał się zlot Nysek.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź