Start Aktualności Nyska ziemia kryje skarby…

Nyska ziemia kryje skarby…

przez Nysa Hot

...ale nie chodzi o ich wartość finansową, a historyczną. Przypomnijmy, że w czasie prac prowadzonych na terenie inwestycyjnym archeolodzy z Muzeum Powiatowego w Nysie znaleźli około tysiąca srebrnych monet z przełomu XIX i XX wieku, a do tego jeszcze m.in. biżuterię. Dla historyków i badaczy znacznie ciekawsze i cenniejsze jest jednak odkrycie innych relików przeszłości – mowa o kilkunastu pomieszczeniach piwnicznych.

– W trakcie prowadzonych od ponad miesiąca badań archeologicznych przy zbiegu ulic Karola Miarki i Tkackiej, odkryto kilkanaście pomieszczeń piwnicznych, związanych ze zniszczonymi w 1945 r. i wyburzonymi w latach 50. kamienicami. Zabudowa murowana istniała tu od czasów późnego średniowiecza i tak datowane są wstępnie przez archeologów odkryte najstarsze relikty zachowanych piwnic. – informuje Muzeum Powiatowe w Nysie. 

– Najistotniejsze z punktu widzenia archeologii i historii architektury są piwnice 5 kamienic szczytowych, skierowanych frontami do dawnej Krammerstrasse (ul. Kramarskiej), datowane na 1350–1400 r. Poza architekturą murowaną, udało się odkryć kilkanaście obiektów określonych jako kloaki–studnie, z których jak na razie wydobyto kilkadziesiąt całych naczyń ceramicznych, wyroby metalowe (sprzączki, sygnet, łyżeczki, elementy pasa itp.), wyroby ze skóry i tkaniny oraz fragmenty naczyń drewnianych. Znaleziska datowane są na XIV-XVII wiek.

Co jeszcze kryje ziemia przy ul. Tkackiej, przekonamy się wkrótce. Badania wciąż są prowadzone.

Przypomnijmy, że prace prowadzone są przy okazji inwestycji mieszkaniowej nyskiego SIM. Przy Tkackiej powstanie ponad 60 mieszkań.

Foto: Muzeum Powiatowe w Nysie 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź