Start Aktualności Nyski szpital jako jedyny w regionie posiada komorę hiperbaryczną

Nyski szpital jako jedyny w regionie posiada komorę hiperbaryczną

przez Nysa Hot

W Szpitalu Powiatowym w Nysie w ramach szerokiego zakresu świadczeń ratujących życie i zdrowie pacjenci mogą korzystać z nowoczesnej komory hiperbarycznej. Działalność Pracowni Terapii Hiperbarycznej w leczeniu pozwala na poprawę jakości leczenia w woj. opolskim i dolnośląskim.

Medycyna wskazuje dziś na blisko kilkadziesiąt terapii jakie można stosować w komorze hiperbarycznej. Są to m.in. przypadki : trudno gojących się ran (m.in. w przebiegu cukrzycy ), zapalenia kości opornych na leczenie, promiennych uszkodzeń kości i tkanek miękkich, zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenie), oparzeń, choroby dekompresyjnej oraz nagłego niedosłuchu.

Terapia tlenowa w podwyższonym ciśnieniu pomaga uniknąć ciężkich stanów niewydolności oddechowej. Pacjent, który kwalifikuje się do umieszczenia w komorze, jest tam zamykany na 2 do nawet 3 godzin.

Podczas sesji w komorze podaje się tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Taka technika pozwala na dotarcie tlenu do uszkodzonych komórek co powoduje szybką regenerację. Takie zabiegi dotychczas realizowane były poza obrębem województwa opolskiego. Pacjenci z nyskiego szpitala wożeni byli do Siemianowic Śląskich i Wrocławia.

– Teraz takie usługi świadczymy tu – w Nysie, co nie tylko powoduje, że trafiają do nas pacjenci i zainteresowani spoza powiatu nyskiego, ale nasze zabezpieczenie powoduje zwiększenie bezpieczeństwa i poszerzenie usług dla naszych mieszkańców. Pracownia Terapii Hiperbarycznej posiada gabinet zabiegowy oraz stanowisko wzmożonego nadzoru. Sesje planowe odbywają się codziennie od godz. 7;00 – 17;00 potem jest w trybie ostro dyżurowym od 17;00 – 7;00 codziennie – mówi Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie (na zdj. poniżej).

Ilość osobosprężeń dziennie kształtuje się od 18 do 24. Od kwietnia bieżącego roku ilość skierowań do Pracowni Terapii Hiperbarycznej wzrosła, co skutkowało wprowadzeniem okresowym czwartej sesji. Uprawnienie do kierowania do ośrodka Terapii Hiperbarycznej posiada każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Pracownia Terapii Hiperbarycznej w wykonywanym zakresie udzieliła świadczeń zdrowotnych:

2022 rok – 230 pacjentów i wykonanie 4 644 osobo sprężeń,

2023 rok – 239 pacjentów i wykonanie 4 816 osobo sprężeń,

2024 rok (I półrocze) – 134 pacjentów i wykonanie 2 556 osobo sprężeń.

Całkowita wartość Projektu wynosi: 4 118 138,00 zł

Dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 3 212 198,80 zł co stanowi 78 % wydatków kwalifikowanych Projektu.

Wkład własny w kwocie 905 939,20 zł, co stanowi 22 % wydatków kwalifikowanych Projektu.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź