Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 lipca 2026 15:57
Ważne!
Reklama

Nyski zabytek odzyskuje dawny blask

Nyski zabytek odzyskuje dawny blask
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w sprawie ustaleń konserwatorskich dotyczących remontu Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nysie na Rynku Solnym.

W spotkaniu wzięli udział Maciej Krzysik - członek zarządu Powiatu Nyskiego, Wiesław Cukier naczelnik Wydziału Inwestycji i Programowania, Łukasz Bednarz Inspektor Nadzoru Inwestorskiego, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, Inspektor Nadzoru Konserwatorskiego, kierownik budowy oraz wykonawcy - firma Alta Sp. z o.o. z Wrocławia, Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Nysie, prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prace przeprowadzają w jednym czasie dwie firmy. Zakres prac obejmuje dwa etapy.

Etap I - Zakres prac obejmuje podstemplowanie sklepień piwnic, naprawę dachu i wzmocnienie więźby dachowej wraz z wymianą pojedynczych elementów konstrukcyjnych, wykonanie ściągów stalowych, wzmocnienie grzbietowej powierzchni sklepień nawy głównej. Zakres prac Etapu I jest wykonywany przez firmę Alta Sp. z o.o. z Wrocławia.

Etap II - Zakres prac obejmuje konserwację i odtworzenie stolarki okiennej na elewacji frontowej, elewacjach wież oraz 10 okien na elewacjach bocznych i tyle kościoła znajdujących się w pasie nad emporami, renowacje drzwi wejściowych do obiektu i drzwi wejściowych na balkon nad portykiem, konserwację i odtworzenie okiennic wież, remont elewacji frontowej, elewacji wież wraz z elewacją boczną od ul. Grodzkiej na szerokości wieży. Zakres prac Etapu I jest wykonywany przez firmę Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy.

Na realizację zadania Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków edycja I i II, które wyniosło łącznie 7 000 000 złotych.

Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sandacz Treść komentarza: Rudy pewnie zły, że pogoda kiepska. Mniej kasy za parkingi? Data dodania komentarza: 4.07.2026, 09:30 Źródło komentarza: Rusza największa impreza florystyczna w południowej Polsce! Lato Kwiatów już od piątku w Otmuchowie! Autor komentarza: JD Treść komentarza: Niestety czar prysł! C-Bool od jakiegoś czasu gra tego samego seta i jak dla mnie przynudza już. Z całym szacunkiem ale powinien stworzyć w końcu cos zupełnie nowego, pozdrawiam Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:04 Źródło komentarza: Znamy muzyczne gwiazdy Festiwalu Ognia i Wody. W sprzedaży są już bilety Autor komentarza: Witek Treść komentarza: Pływający na skuterach najwyraźniej mylą jezioro z torem wyścigowym, a przepisy z sugestiami. Czekamy na moment, w którym policja wodna w końcu przypomni im, że nie są bezkarni. Nadto to, co wyprawiają skuterzyści na terenie Natura 2000, to czyste barbarzyństwo. Prawo jasno chroni ten obszar, a tymczasem mamy do czynienia z totalną samowolką i niszczeniem przyrody na oczach wszystkich. Gdzie są służby odpowiedzialne za ochronę środowiska?! Data dodania komentarza: 10.05.2026, 19:33 Źródło komentarza: Groźny wypadek na Jeziorze Nyskim. Skuter wodny uderzył w rower wodny Autor komentarza: SiwyONY Treść komentarza: Tak, stabilna praca szczególnie jak Cię będą sądzić za postrzelenie lub zabójstwo nielegalnie przekraczającego granicę imigranta. Przywołując słowa przysięgi "przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego" To stabilność będzie w pierdlu, bo będzie witk i opierunek, a HONORU to za grosz Politycy nie mają do munduru. Data dodania komentarza: 19.04.2026, 13:44 Źródło komentarza: Wojskowe targi pracy w Nysie. Tysiące odwiedzających i nowoczesny sprzęt Autor komentarza: Ilona Treść komentarza: U mnie to się sprawdziło głównie przy takich codziennych zakupach, kiedy nie chce mi się za bardzo analizować wszystkiego. Wpisuję hasło, dostaję kilka propozycji i po prostu wybieram. Może przy bardzo konkretnych, specjalistycznych rzeczach nadal będę szukać po swojemu, ale do większości rzeczy to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. Data dodania komentarza: 30.03.2026, 14:49 Źródło komentarza: Von Halsky. AI od InPost zmieni zakupy online Autor komentarza: meskalina Treść komentarza: Przez jakiś czas to się uspokoiło, ale jak widać nie na długo 🤦‍♀️ Data dodania komentarza: 16.03.2026, 18:05 Źródło komentarza: 11 pożarów w jeden dzień. Pilny apel nyskich strażaków do mieszkańców
Reklama
Reklama
Reklama