Start Aktualności Nyski zabytek odzyskuje dawny blask

Nyski zabytek odzyskuje dawny blask

przez Nysa Hot

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w sprawie ustaleń konserwatorskich dotyczących remontu Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nysie na Rynku Solnym.

W spotkaniu wzięli udział Maciej Krzysik – członek zarządu Powiatu Nyskiego, Wiesław Cukier naczelnik Wydziału Inwestycji i Programowania, Łukasz Bednarz Inspektor Nadzoru Inwestorskiego, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu, Inspektor Nadzoru Konserwatorskiego, kierownik budowy oraz wykonawcy – firma Alta Sp. z o.o. z Wrocławia, Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Nysie, prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prace przeprowadzają w jednym czasie dwie firmy. Zakres prac obejmuje dwa etapy.

Etap I – Zakres prac obejmuje podstemplowanie sklepień piwnic, naprawę dachu i wzmocnienie więźby dachowej wraz z wymianą pojedynczych elementów konstrukcyjnych, wykonanie ściągów stalowych, wzmocnienie grzbietowej powierzchni sklepień nawy głównej. Zakres prac Etapu I jest wykonywany przez firmę Alta Sp. z o.o. z Wrocławia.

Etap II – Zakres prac obejmuje konserwację i odtworzenie stolarki okiennej na elewacji frontowej, elewacjach wież oraz 10 okien na elewacjach bocznych i tyle kościoła znajdujących się w pasie nad emporami, renowacje drzwi wejściowych do obiektu i drzwi wejściowych na balkon nad portykiem, konserwację i odtworzenie okiennic wież, remont elewacji frontowej, elewacji wież wraz z elewacją boczną od ul. Grodzkiej na szerokości wieży. Zakres prac Etapu I jest wykonywany przez firmę Sławomir Huzarewicz Goplan art z Warszawy.

Na realizację zadania Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków edycja I i II, które wyniosło łącznie 7 000 000 złotych.

Foto: Starostwo Powiatowe w Nysie

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź