Start Aktualności O procesach czarownic w NDK

O procesach czarownic w NDK

Niezwykły film dokumentalny w Nyskim Domu Kultury

przez Nysa Hot

W najbliższą sobotę, 23 października o godz. 18:30 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy “Od pomówienia do spalenia – o historii polsko-czeskiego pogranicza z XVII-XVIII wieku”.

Reżyserem i producentem filmu jest Grzegorz Kubaszko.

– Historia pomówień i szukania kozłów ofiarnych, szczególnie w sytuacjach nagłych zmian pogodowych czy pandemii, to tematy uniwersalne aż do dziś, w czasach zmian klimatycznych i koronawirusa. Jednak przed wiekami szukaniu na siłę winnych wszelkich nagłych niespodziewanych sytuacji towarzyszyły skazania na śmierć i nader często – przejmowanie majątków ofiar. Pomawiano o konszachty z diabłem nie tylko kobiety, także mężczyzn czy nieletnich. Niesamowite historie opowiadają w filmie znamienici eksperci z dziedziny antropologii, historii i psychologii – np. związane z działaniami  inkwizytorów na pograniczu PL-CZ czy w Nysie (ówczesnym biskupim Księstwie Nyskim) – biskupa Karola Habsburga, którego serce jest do dziś w skarbcu przy nyskiej bazylice i ma na zawsze chronić mieszkańców przed diabelskimi mocami. Film w atrakcyjny artystyczny sposób łączy dokument z animacjami powstałymi z oryginalnych rycin z muzealnych zbiorów nyskich i czeskich.

Film otrzymał dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miejskiego w Nysie.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź