Start Aktualności Objawy i sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy

Objawy i sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy

przez Nysa Hot

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to bardzo uciążliwa i przewlekła dolegliwość dermatologiczna. Nie ma pewnościom do wyleczenia choroby, ponieważ często pojawiają się nawroty. Schorzenie częściej występuje u mężczyzn i u niemowląt w postaci tzw. ciemieniuchy. Nieprzyjemne objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego wczesna reakcja jest bardzo ważna.

Łojotokowe zapalenie skóry – to warto wiedzieć!

ŁZZS objawia się łuszczeniem naskórka, czerwonymi plamami, rumieniem i świądem. U noworodków zmiany skórne przybierają formę białożołtych, tłustych łusek, które występują na główce, czasami na szyi i na uszach. Natomiast u dorosłych zmiany chorobowe znajdują się na głowie. Czasami schorzenie objawia się jedynie łupieżem. Świąd i przerzedzone włosy to również częste objawy zapalenia skóry głowy. U wielu  osób zmiany skórne są widoczne także na klatce piersiowej, za uszami, na plecach, na twarzy, pod pachami i w zgięciach kolan oraz łokci.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy powstaje najprawdopodobniej z nadprodukcji sebum, w którego składzie znajdują się drożdżaki. Badania wykazały, ze również zaburzenia w barierze ochronnej skóry są przyczyną schorzenia. Zdarza się, że jest to bakteria. Oprócz tego za schorzenie odpowiadają tez schorzenia neurologiczne, osłabiony układ odpornościowy, przyjmowanie niektórych leków, zła dieta. stres oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Jak leczyć, co stosować?

Najważniejsza jest dobra diagnoza lekarska, ponieważ ŁZS łatwo pomylić z grzybicą, łuszczycą czy alergią. Niestety, nie ma jednego leku, który usuwa chorobę na zawsze. Dlatego też niezwykle ważne są kosmetyki, które odpowiednio dobrane minimalizują uporczywe objawy, np. świąd czy zaczerwienienie. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy to również bardzo istotny czynnik zaradczy. Najlepiej kupić szampon przeciwłupieżowy i przeciwgrzybiczy, który pomaga pozbyć się uciążliwych objawów.

Oprócz leczenia niezwykle ważna jest profilaktyka. Dobra dieta, aktywność fizyczna, sen i kosmetyki na pewno pomogą w leceniu choroby lub w ogóle do niej nie dopuszczą.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź