Start Aktualności Od czego zależy kurs ETF?

Od czego zależy kurs ETF?

przez Nysa Hot

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku ETF-ów. Również tutaj możliwość straty jest wysoka, szczególnie, gdy na giełdzie trwa bessa. Dziś przedstawimy Wam, czym są ETF i od czego zależy ich cena.

Fundusze ETF – poznajcie najważniejsze informacje

Każdego roku ilość osób, które inwestują w fundusze ETF rośnie. Pod koniec 2022 r. wartość aktywów zgromadzonych w ETF-ach przekroczyła 10 bilionów dolarów. Tak wysokie kwoty nie świadczą jednak o tym, że łatwo zarobić, wręcz przeciwnie. W ETF-y inwestują globalne marki czy też banki. ETF jest akronimem słów Exchange Traded Fund. Jest to notowany na giełdzie fundusz inwestycyjny, którego zadaniem jest naśladowanie wyników określonego indeksu, np. akcji czy też obligacji. Może naśladować nawet wyniki grupy aktywów, choćby złota czy ropy. Inwestując w ETF-y przekazujecie kapitał zarządzającym funduszem. W zamian za to otrzymujecie jednostki uczestnictwa. Są to instrumenty finansowe notowane na giełdzie. Podlegają one codziennej wycenie. Możecie je swobodnie nabywać, ale też sprzedawać. I tutaj pojawia się jakże ważne pytanie, a mianowicie od czego zależy cena ETF-ów. Wycena jest determinowana przez zachowanie danego indeksu czy też innego instrumentu. Jeżeli kurs rynkowy naśladuje aktywa takie jak ropa, to będzie poruszać się w tym samym kierunku, ale też z podobną siłą. Trzeba tutaj wiedzieć, że ETF nie są tym samym, co zwykłe fundusze inwestycyjne. Są przede wszystkim prostsze w inwestowaniu, co nie oznacza, że łatwo jest osiągać zyski. Dodatkowo na rynku dostępne są ETF-y typu short. Wybierając je możecie grać na spadki cen. Jeżeli np. wydaje Wam się, że złoto zacznie tanieć, to możecie je nabyć, licząc, że jego koniunktura w kolejnych latach się poprawi.

Czym jest replikacja fizyczna i jak się ma do metody reprezentatywnej próbki?

Zarabianie na funduszach nie jest łatwe. Inwestorzy muszą pilnować, jak np. zachowują się poszczególne spółki na giełdzie. Muszą też wybierać odpowiednie strategie inwestowania w ETF, na podstawie których będą dokonywać transakcji. Inwestorzy mogą skorzystać z metody pełnej replikacji, czyli inaczej replikacji fizycznej, gdzie fundusze ETF mogą przynosić zyski, jeżeli inwestujący będą kupować wszystkie walory, które wchodzą w skład danego indeksu. Innym sposobem na odwzorowanie ruchów danego indeksu jest metoda reprezentatywnej próbki. W tym przypadku inwestor kupuje tylko wyselekcjonowaną część aktywów. To rozwiązanie pozwala ograniczyć koszty. Oczywiście to nie wszystkie możliwości, bo jest jeszcze replikacja syntetyczna i trzeba przyznać, że jest to naprawdę ciekawy sposób na odzwierciedlenie wyników danego indeksu. Tutaj zarządzający funduszem nie kupują walorów, lecz korzystają z kontraktów terminowych.

Jakie jest ryzyko związane z ETF-ami?

Inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z ryzykiem. Może ono wynikać z niekorzystnej ceny rynkowej. Ale występuje też ryzyko walutowe, które dotyczy ETF-ów zagranicznych. Do straty dojdzie jeżeli zmieni się kurs dolara np. w stosunku do złotego. A więc jeżeli dojdzie do osłabienia naszej waluty, to stracicie. Występuje też ryzyko emitenta. Oznacza to, że ETF może zostać wycofany z notowań giełdowych. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy stracą cały swój kapitał, gdyż emitent odkupuje od nich tytuły uczestnictwa.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź