Start Aktualności Od wtorku ważne zmiany dla kierowców

Od wtorku ważne zmiany dla kierowców

przez Nysa Hot

Większa ochrona pieszego

Zmiana przepisów ma głównie za zadanie poprawę bezpieczeństwa pieszych przy przejściach dla pieszych. Kierowca będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla osób znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz  tych, którzy wchodzą na przejście. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy znajdujący się na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Z kolei osoba, która na przejście wchodzi, będzie musiała ustąpić pierwszeństwa tylko tramwajom.

Zakaz używania z telefonów i urządzeń elektronicznych

Autorzy nowelizacji byli świadomi, że przecież nie każdy wypadek jest z winny kierujących. Stąd zmiany zakazują pieszym używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji. To bardzo istotne, bo Policja zwraca uwagę, że coraz więcej przypadków spowodowanych jest właśnie brakiem poczucia miejsca i sytuacji przez pieszych zapatrzonych w ekrany swoich smartfonów. Chyba każdy kierowca w kraju spotkał się z sytuacją, gdy zwłaszcza młodzi ludzi rozkojarzeni przez rozmowę lub używanie komunikatorów, wchodzili na przejście bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności.

Pamiętajmy, nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Kolejną istotna zmianą jest dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h. Od czerwca zakazana będzie tzw. jazda na zderzaku, czyli zbyt blisko następnego samochodu. Według nowych przepisów minimalna odległość to połowa prędkości, z jaką porusza się auto. Dla kierowcy jadącego 100 km/h będzie to 50 metrów. Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź