Start Aktualności Od stycznia drożej. W górę opłaty za prąd, śmieci i bilety autobusowe

Od stycznia drożej. W górę opłaty za prąd, śmieci i bilety autobusowe

przez Nysa Hot

Od stycznia trzeba będzie mocniej złapać się za portfele. W 2021r. więcej zapłacimy m.in. za śmieci, energię elektryczną, a także bilety autobusowe.

Rachunki za prąd mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście złotych. Enea, PGE Obrót i Tauron od 1 stycznia 2021 r. będą stosować nowe stawki na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., a dla Taurona Sprzedaż – 3,55 proc. Postępowanie w sprawie taryf czwartego ze sprzedawców z urzędu Energi Obrót – jest nadal prowadzone. Oznacza to, że od nowego roku rachunki w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej wzrosną o ok. 3,5 proc., czyli ok. 1,5 złotego miesięcznie. Na tym jednak nie koniec podwyżek.

– Od początku 2021 nową pozycją w rachunku za energię elektryczną będzie opłata mocowa. Dla większości gospodarstw domowych będzie to ponad 10 zł miesięcznie. To jak 13. w roku rachunek za prąd. – informuje portal Money.pl

Średnio nasze rachunki za prąd wzrosną więc od stycznia o ok. 12-13%.

Od początku przyszłego roku wzrośnie także stawka za wywóz śmieci w gminie Nysa. Obecnie to 15 zł od osoby, po zmianach będą to 22 złote. Wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz mówi, że wzrost opłat to pokłosie decyzji władz centralnych.

-Zmiany ustawowe wprowadzone przez Rząd 1,5 roku temu sprawiły, że trzeba było, zgodnie z obowiązującym prawem obniżyć stawki na odbiór śmieci od niezamieszkałych nieruchomości. Te stawki musiały być radykalnie obniżone, w niektórych przypadkach nawet o połowę. – podkreśla Marek Rymarz. – To sprawiło, że system obiegu i gospodarowania odpadami komunalnymi utracił część wpływów. Te wpływy muszą być uzupełnione, ponieważ system musi się sam bilansować. Dlatego na podstawie szacunków, aby móc płacić bieżące faktury wystawiane gminie Nysa za odbiór odpadów przez spółkę EKOM, trzeba było zrobić korektę i podnieść opłatę od mieszkańca. – tłumaczy Rymarz.

Od stycznia droższe będzie korzystanie z komunikacji miejskiej w gminie Nysa. Cena biletu normalnego w mieście wzrośnie z 2,40 na 3 zł,  a ulgowy będzie kosztować 1,50 zł (teraz 1,20 zł). Za przejazd na terenie gminy zapłacimy od stycznia 3,60 zł i 1,80 zł, gdy do tej pory było to odpowiednio 2,80 zł i 1,40 zł.

-MZK w Nysie informuje, że od dnia 01.01.2021 zmianie ulegnie cennik opłat za przejazdy komunikacją miejską w Nysie. W związku z powyższym informujemy, że wszystkie bilety zakupione zgodnie z aktualnie obowiązującymi cenami należy wykorzystać do dnia 31.12.2020. Po tym terminie obowiązywać będą bilety z nowymi cenami. Zakupu biletów miesięcznych na miesiąc styczeń 2021 będzie można dokonać od dnia 29.12.2020. – informuje MZK w Nysie.

Dodajmy, że od stycznia wzrosną też ceny biletów 3-godzinnych (3,60 zł) całodniowych (8 zł) a także miesięcznych (przejazd w mieście – 90 zł, w całej gminie 100 zł), w tym szkolnych dla uczniów podstawówek (12 zł).

Przewoźnik tłumaczy podwyżki pogarszającą się kondycją finansową spółki. Przez pandemię i obostrzenia znacznie zmalały wpływy z biletów (prawie dwukrotnie w porównaniu z zeszłym rokiem). Zdarza się, że niektóre autobusy jeżdżą niemal puste. Miejski Zakład Komunikacji cały czas monitoruje sytuację na poszczególnych liniach.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź