Start Na sygnale Odkryli szczątki żołnierzy nyskiego garnizonu

Odkryli szczątki żołnierzy nyskiego garnizonu

przez Nysa Hot

Co przyniosły niedawne wykopaliska na zapomnianym przez czas cmentarzu garnizonowym z 1835 roku? Czy uda się zidentyfikować żołnierzy z nyskiego garnizonu?

Jak na razie udało się wydobyć kilka ciał, choć firma prowadząca ekshumacje na zlecenie strony niemieckiej spodziewa się w tym miejscu napotkać szczątki dużej liczby żołnierzy w zbiorowej mogile. Mają być to żołnierze należący zarówno do sił lądowych, jak i lotnictwa. Świadczą o tym zgromadzone przez historyków zapiski. Eksperci wytypowali 3 miejsca, w których będą szukać często bezimiennych jak na razie żołnierzy.

W okolicach Nysy wciąż jest wiele miejsc wskazywanych przed laty przez żyjących wówczas naocznych świadków pochówków. To efekt ostatnich miesięcy walk z 1945 roku o Nysę. Szczątki żołnierzy zostaną pochowane w zbiorowej mogile na niemieckim cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich, a o ich odnalezieniu powiadomione będą rodziny poległych.

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź