Odbieranie przesyłek krajowych i z państw Unii Europejskiej nie jest szczególnie skomplikowane i nie trzeba tu martwić się odprawą celną. Jeśli jednak mowa o przesyłkach spoza UE, trzeba liczyć się z tym, że w wielu przypadkach może czekać nas odprawa celna paczki z zagranicy. Na czym polega, ile trwa i czy jest kosztowna? Sprawdź!
Czym jest odprawa celna paczek z zagranicy?
Odprawa celna przesyłki to zespół procedur i czynności, które mają na celu sprawdzenie wymogów formalnych oraz wypełnienie dokumentów, które dotyczą towarów przewożonych spoza Unii Europejskiej, a zatem z większości państw na świecie. Te zasady są ściśle określone przez Unijny Kodeks Celny, stąd też warto znać obowiązujące wymogi. Odprawa celna jest częścią międzynarodowego transportu towarów i podlegają jej nie tylko przesyłki wysyłane za granicę, ale też towary importowane, czyli przesyłki przychodzące spoza krajów UE. Kontrola celna obejmuje całe dostawy towarów bądź też jedynie ich fragment i może się odbyć bez udziału odbiorcy przesyłki. W jej przebiegu sprawdza się towar zadeklarowany do odprawy, zgodnie z obowiązującymi przepisami i umowami międzynarodowymi.
Kontroluje się m.in.:
- czy zawartość paczki nie jest przeznaczona na handel,
- czy w przesyłce nie znajdują się produkty objęte akcyzą,
- czy wartość paczki nie przekracza górnej kwoty zwolnionej z cła i podatku VAT.
Ile trwa odprawa celna paczki z zagranicy?
Przede wszystkim czas trwania odprawy celnej paczek z zagranicy zależy od tego, czy wszystkie wymagane formalności zostały dopełnione. Tym samym należy zadbać o to, by wszelkie dokumenty przewozowe były dostarczone, a także aby do listu przewozowego była dołączona faktura w jęz. angielskim oraz by znajdował się także opis zawartości (w przypadku zakupionych towarów, może to być faktura). Przy większości przesyłek odprawa odbywa się nawet tego samego dnia. Niemniej należy mieć na uwadze, że wszelkie braki w dokumentach czy tłumaczeniach, a także rewizje, wydłużają czas odprawy celnej.
Ile kosztuje odprawa celna paczki z zagranicy?
Z zasady towary na użytek prywatny nie podlegają ocleniu. Niemniej wprowadzone 1 lipca 2021 roku zmiany prawne nakładają obowiązek zgłoszenia do odpowiedniego Urzędu Celnego-Skarbowego. Jeśli celnik podczas odprawy ma jakieś wątpliwości, może skierować paczkę do kontroli szczegółowej. Taka przesyłka jest otwierania i sprawdzana krok po kroku, a jeśli pojawi się konieczność, celnik nalicza ewentualną opłatę celną. Procentowe wartości stawek celnych są uzależnione od rodzaju sprowadzanego towaru oraz tego, z jakiego państwa jest on importowany. Niektórzy przewoźnicy przy nałożonym cle naliczają też dodatkową opłatą manipulacyjną. Szukasz dobrego przewoźnika, który cieszy się renomą, a przy tym ma atrakcyjną ofertę? Znajdź najtańszego kuriera na platformie wysykowej SendIt!