Start Aktualności Odtrucie alkoholowe pozwala pacjentowi odczuć wyraźną ulgę

Odtrucie alkoholowe pozwala pacjentowi odczuć wyraźną ulgę

przez Nysa Hot

Nadmierne i niekontrolowane spożywanie alkoholu etylowego jest bardzo niekorzystne dla organizmu i psychiki człowieka. Alkohol to trucizna, która wywołuje szereg zmian w między innymi układzie nerwowym, krążeniowym czy wydalniczym, a zmiany często bywają nieodwracalne. Nieleczony alkoholizm może doprowadzić do śmierci człowieka, ze względu na powolne wyniszczanie kolejnych organów wewnętrznych, a także ze względu na trwałe uszkodzenia połączeń nerwowych.

Nie tylko regularne spożywanie alkoholu powoduje wiele nieprzyjemnych zmian, również jednorazowe nadużycie może skończyć się tragicznie dla każdej osoby. Zatrucie alkoholem to ciężkie przeżycie, które nieraz powoduje realne zagrożenie zdrowia a nawet życia! Dlatego należy do wszelkich używek zawsze podchodzić z głową i wiedzieć ile można wypić, aby nie zrobić sobie krzywdy. 

Uzależnienie od alkoholu ma aspekt zarówno fizyczny jak i psychiczny, dlatego też tak ciężko jest wyleczyć alkoholizm. Odwyk wymaga wiele poświęcenia i samozaparcia, trwa bardzo długo, jednak powrót do zdrowia to sprawa bezcenna i warta tego poświęcenia. Jednym z problemów alkoholików są nawracające ciągi alkoholowe, których nie da się przerwać samodzielnie. Z pomocą przyjść może odtrucie alkoholowe Piaseczno, które jest bezpieczne i skuteczne.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Osoby uzależnione od alkoholu odczuwają niepohamowany przymus spożywania etanolu, mimo świadomości, że może to być dla nich zgubne. Wiąże się to z uzależnieniem psychosomatycznym, które jest bardzo skomplikowane i niebezpieczne. Taki przymus doprowadza do permanentnego stanu nietrzeźwości, fachowo nazywanego ciągiem alkoholowym. O ciągu alkoholowym mówimy wtedy, gdy osoba uzależniona od alkoholu kolejny już dzień nie jest w stanie do końca wytrzeźwieć, tylko utrzymuje swój stan na pewnym poziomie upojenia alkoholowego. Wszelkie próby przerwania takiego ciągu kończą się wystąpieniem nieprzyjemnych objawów, które świadczą o uzależnieniu od alkoholu i mijają tylko po spożyciu jego kolejnej dawki. Takie objawy nazywane są Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym i bywają niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej! Dlatego też przerwanie ciągu alkoholowego w domowym zaciszu bywa bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe.

Alkoholizm a ciąg alkoholowy

Tak naprawdę ciężko stwierdzić co wynika z czego, jedno jest pewne – uzależnienie od alkoholu wspiera coraz częstsze i dłuższe ciągi alkoholowe, a popadanie w ciągi alkoholowe pogłębia uzależnienie. Jeżeli człowiek będzie czuł, że spożywanie alkoholu jest dla niego dobre, będzie sięgał po niego coraz częściej, tym samym nakręcając spiralę uzależnienia. Motywy spożywania alkoholu mogą być różne – chęć odstresowania się, nabrania odwagi czy poprawienia sobie nastroju to tylko część z powodów, które mogą doprowadzić do poważnego uzależnienia alkoholowego. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie samego siebie oraz poznanie swoich słabych stron po to, by nie uzależnić się od etanolu i nie zniszczyć sobie życia,

Odtrucie alkoholowe – jak wyjść z ciągu?

Przerwanie ciągu alkoholowego w zaciszu domowym często jest niemożliwe do wykonania. Objawy AZA są zbyt silne, by poradzić sobie z nimi samodzielnie, a domowe sposoby na wypłukanie toksyn alkoholowych najczęściej zawodzą. Picie dużej ilości wody z cytryną, soków warzywnych czy naparów ziołowych nie będzie skuteczne w przypadku poważnego uzależnienia. W przypadku uzależnienia najlepiej zdecydować się na odtruwanie alkoholowe w specjalistycznie przygotowanej do tego placówce. Od lat już wspomagamy naszych pacjentów w walce z chorobą alkoholową i skutecznie przerywamy nawet najbardziej uporczywe ciągi alkoholowe. Zabieg w naszym gabinecie jest w pełni bezpieczny, odtruwanie przebiega pod kontrolą lekarza oraz pielęgniarek, które w razie potrzeby niezwłocznie reagują. Poza standardowymi kroplówkami na odtrucie podajemy również doraźnie leki przeciwbólowe, uspokajające czy przeciwpadaczkowe, a wszystko po to, by pacjent czuł się u nas jak najbardziej komfortowo.

Przebieg odtruwania alkoholowego

Odtruwanie alkoholowe zawsze poprzedza spotkanie z lekarzem, w trakcie którego przeprowadzany jest wywiad medyczny. Lekarz specjalista zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, jego uczuleń, przebytych operacji oraz przyjmowanych leków, pyta również o uzależnienie od alkoholu. Na podstawie wywiadu oraz wyników podstawowych badań ustala on jaki skład mają mieć podane kroplówki odtruwające oraz jaką ich ilość powinien otrzymać pacjent. W przypadku lżejszych form uzależnienia od alkoholu często wystarczająca będzie tylko jedna kroplówka, jednak gdy uzależnienie jest już bardzo zaawansowane najczęściej należy podać serię kroplówek na odtruwanie. W trakcie odtruwania pacjent może zacząć odczuwać objawy AZA, dlatego też lekarze oraz pielęgniarki pilnują, by w razie potrzeby podać odpowiednie leki, które zniwelują te objawy. Lekami, które najczęściej się podaje są leki na uspokojenie, przeciwbólowe czy przeciwpadaczkowe.

Skład kroplówek oraz ich ilość ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. W skład kroplówek najczęściej wchodzą w różnych proporcjach: sól fizjologiczna, glukoza, elektrolity, witamina C, witaminy z grupy B, wapń, potas, fosfor oraz inne mikroelementy. Wszystkie te składniki pozwalają na skuteczne wypłukanie nagromadzonych toksyn alkoholowych, na uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, a także na przywrócenie równowagi w gospodarce wodnej i elektrolitowej. Pacjent po odtruwaniu alkoholowym dostaje zastrzyk nowej energii, głód alkoholowy nie jest tak uporczywy, a objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego znikają. Dzięki temu może on efektywniej rozpocząć leczenie alkoholowe, które przywróci mu zdrowie, kontrolę nad własnym życiem, a także pozwoli na odbudowanie zniszczonych relacji rodzinnych i przyjacielskich. 

Odtrucie alkoholowe jako element kompleksowej terapii

Odtruwanie alkoholowe to najczęściej pierwszy z etapów rozpoczynający leczenie alkoholowe. Pozwala na skuteczne i bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego oraz na pozostanie w trzeźwości, która jest konieczna do rozpoczęcia odwyku alkoholowego. 

Warto mieć na uwadze, że samo poddanie się odtruwaniu alkoholowemu nie pomoże w wyjściu z choroby alkoholowej. Jest ona zbyt skomplikowana, by wyleczyć ją za pomocą jednej metody. Bardzo ważnym elementem terapii alkoholowej są sesje terapeutyczne zarówno indywidualne, jak i grupowe. W trakcie takich sesji omawia się wiele aspektów choroby, uzależniony uczy się swojej choroby, uczy się z nią żyć i walczyć z głodem alkoholowym, a także wypracowuje w sobie mechanizmy, które pozwolą mu pozostać w abstynencji.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem i chcesz rozpocząć terapię, nie zwlekaj i zgłoś się do naszego gabinetu na odtruwanie alkoholowe! Jesteśmy po to, aby pomagać takim osobom jak Ty, gdyż wiemy, że zdrowie oraz kontrola nad własnym życiem są bezcenne! Już dziś rozpocznij walkę o lepsze jutro!

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź