Start Hot Oszukani „na węgiel”. Kobieta straciła 1500 złotych!

Oszukani „na węgiel”. Kobieta straciła 1500 złotych!

przez Nysa Hot

Oszuści cały czas próbują nowych metod. W ostatnim czasie policjanci z Nysy odnotowali kilka oszustw podczas kupna opału. 

– Kilka dni temu policjanci z Nysy przyjęli zawiadomienie o oszustwie podczas zakupu pelletu. Z relacji poszkodowanej wynikało, że za pośrednictwem strony internetowej  postanowiła zakupić opał. Zgodnie z instrukcją na podany numer konta przelała zaliczkę. Kiedy okazało się, że kontakt telefoniczny ze sprzedawcą jest niemożliwy, a zakupiony towar nie dotarł zorientowała się, że została oszukana. W ten sposób straciła blisko 1 500 złotych. W ostatnim czasie policjanci z Nysy odnotowali kilka podobnych zgłoszeń – ostrzega nyska Policja.

Oszustwa opierają się na podobnym schemacie. Kupujący ma wpłacić zaliczkę za opał. Fikcyjna firma obiecuje dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a strona internetowa oszustów i ogłoszenie z kontaktami znikają.

Kolejną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest podszywanie się pod strony internetowe firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału – czyli tzw. phishing. Cyberprzestępcy, podszywając się np. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod spółki zajmujące się sprzedażą węgla, starają się wyłudzić dane do logowania np. do kont bankowych lub kont społecznościowych.

PAMIĘTAJ :

  • Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.
  • Uważaj na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy – sprawdzaj ich autentyczność.
  • Uważaj na atrakcyjne okazje – oszust kusi niską ceną.
  • Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
  • Przy odbiorze sprawdź produkt.
  • Zachowaj ostrożność przy płaceniu – dokonaj zapłaty przy odbiorze.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź