Start Aktualności Oszust podszywał się pod nysankę w mediach społecznościowych i okradał jej znajomych

Oszust podszywał się pod nysankę w mediach społecznościowych i okradał jej znajomych

przez Nysa Hot

Przestępca złamał zabezpieczenia konta społecznościowego mieszkanki powiatu nyskiego. Następnie rozsyłał do jej znajomych prośby o przesłaniu kodu BLIK. Oszukał ludzi na kwotę ponad 3 tysięcy złotych.

– Schemat działania przestępców wykorzystujących płatności BLIK-iem jest podobny. Najpierw dochodzi do włamania na konto na jednym z portali społecznościowych i do jego przejęcia. Następnie oszuści rozsyłają do znajomych właściciela takiego konta wiadomości z prośbą o pomoc finansową i przekazanie kodu BLIK. Zazwyczaj zaraz po otrzymaniu kodu, szybko wypłacają gotówkę. W taki właśnie sposób pieniądze stracili znajomi 38-latki. Na początku tygodnia do Komendy Powiatowej Policji w Nysie zgłosiła się kobieta, która oświadczyła, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym. Wyjaśniła, że ktoś przejął jej profil poprzez przełamanie zabezpieczenia, a następnie podszywając się pod nią rozesłał do jej znajomych wiadomości, w których prosił o pomoc finansową – mówi  st. sierż. Janina Kędzierska p. o. oficer prasowy KPP w Nysie.

– 38-latka dowiedziała się o włamaniu, kiedy jedna z koleżanek zadzwoniła do niej i zapytała, czy rzeczywiście potrzebuje pieniędzy. Kobieta była zaskoczona tą informacją. Okazało się, że nie może się zalogować na jej konto, które zostało zablokowane przez inną osobą. Wtedy dowiedziała się, że oszust podszył się pod jej konto i oszukał jej znajomych na kwotę ponad 3.000 zł – dodaje Kędzierska. 

Policja przypomina, aby w przypadku podobnych zdarzeń, nie podawać wygenerowanego kodu BLIK bez wcześniejszego potwierdzenia danych osoby, która zwraca się do nas z prośbą o pomoc. Najprościej jest zadzwonić do niej i upewnić się, czy faktycznie znalazła się w potrzebie. Pamiętajmy – zachowajmy ostrożność przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji w Internecie.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź