Start Aktualności Pan Kukurydza świeci i grzeje

Pan Kukurydza świeci i grzeje

przez Nysa Hot

Od paru dni działa noworoczna iluminacja Bioagry, doskonale widoczna z obwodnicy Nysy. W budynku, z którego macha do nas Pan Kukurydza działa tzw. kogeneracja. To bardzo wydajny i ekologiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

W zeszłym roku ponad dziesięciopiętrowy Pan Kukurydza biegał po wieży elewatora zbożowego. W tym roku pojawił się na budynku kogeneracji, w którym wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło użytkowe na potrzeby zakładu. Kogeneracja to niezwykle oszczędny i ekologiczny sposób wytwarzania energii. W klasycznym rozwiązaniu prąd i ciepło powstają oddzielnie w elektrowni i ciepłowni. Kogeneracja polega na wytwarzania obu tych rodzajów energii w tym samym procesie. Pozwala to na osiągnięcie o 30 proc. wyższej efektywności. Przekłada się to na znaczące korzyści ekonomiczne i środowiskowe.
Zakład Produkcji Etanolu „Goświnowice” pod wieloma względami jest jednym z najbardziej ekologicznych i najnowocześniejszych kompleksów przemysłowych w kraju. W przypadku kogeneracji Bioagra przeciera szlak w kierunku, który bardzo mocno promuje Komisja Europejska. W pierwszej połowie 2019 r. zatwierdziła dla Polski pomoc publiczną w kwocie 5 mld euro. Będzie przeznaczona właśnie na rozwijanie produkcji energii elektrycznej w kogeneracji.

fot. Bioagra

 

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź