W 2022 r. w Grupie Azoty ZAK powstał „Miodowy ZAKątek”. Wśród bujnej przyrody, na terenie Oczyszczalni Piskorzowiec należącej do kędzierzyńskich zakładów, stanęło gospodarstwo pasieczne z sześcioma ulami wielkopolskimi, w których zamieszkały pszczoły z gatunku Carnica Wielka.
Jednym z celów tej niezwykłej inicjatywy jest edukacja najmłodszych. W trakcie sezonu organizowane są cykliczne warsztaty prowadzone przez Adriana i Agnieszkę Urbańczyków, opiekunów „Miodowego ZAKątka”. Zajęcia uczą, jak ważną rolę w ekosystemie pełnią pszczoły i jak fascynujące jest ich życie. Na terenie pasieki sukcesywnie zwiększa się bazę pożytkową dla owadów sadząc rośliny miododajne, takie jak lipa, budleja czy wrzosiec.
Teren, na którym znajduje się pasieka, jest bardzo atrakcyjny pod względem pożytku, co potwierdza ilość i jakość miodu.
– W 2023 r. z naszej pasieki udało się pozyskać dwa gatunki: wielokwiatowo-rzepakowy i lipowy. O „Miodowym ZAKątku” myślimy długofalowo, angażując w jego rozwój społeczność lokalną. W 2024 r. do pasieki dołączyły cztery ule wędrowne. Jednocześnie nawiązujemy współpracę z okolicznymi gospodarstwami rolnymi, do których trafią wędrowne ule, przynosząc obopólne korzyści – informuje Grupa Azoty ZAK.