Start Aktualności #Pijkranówkę w Nysie – bądź EKO!

#Pijkranówkę w Nysie – bądź EKO!

przez Nysa Hot

Chcąc ograniczać zużycie plastiku możesz używać wielorazowych toreb na zakupy, zrezygnować ze słomek w barze i zamienić wodę butelkowaną na tą z kranu. Według ogólnodostępnych danych, statystyczny Polak zużywa około 150 kg opakowań rocznie. Z czego około 40% to tworzywa sztuczne – plastik. Dlatego należy pamiętać, że w trosce o planetę każda, nawet najmniejsza zmiana jest na wagę złota.

Według aktualnych statystyk Polacy rocznie produkują 110 tysięcy ton plastikowych butelek. Do recyklingu trafia jedynie 40% wytworzonych śmieci. Duża część butelek ląduje na wysypiskach, w lasach czy w rzekach. Pozostają tam nawet kilkaset lat, ponieważ tak długo w warunkach naturalnych rozkłada się plastik. Dlatego nalewanie wody z kranu do wielorazowej butelki jest nie tylko tańsze i praktyczne, ale również ekologiczne. Co ciekawe, w wielu europejskich krajach i w USA kranówka jest regularnie podawana w restauracjach i barach.

#Pijkranówkę w Nysie

Dzięki modernizacji systemów uzdatniania wody, “kranówka” w Nysie jest w pełni zdatna do picia. Jej skład jej na bieżąco badany i przedstawiany w formie ogólnodostępnych raportów (www.wikakwa.pl/laboratorium). Jedynym fragmentem, który nie jest sprawdzany przez wodociągi, jest instalacja budynku. Wspólnie organizowana przez Nyskie Wodociągi AKWA i trenerkę fitness Sonię Dziegas (www.soniadziergas.pl) akcja #Pijkranówkę ma na celu rozpowszechnienie picia wody kranowej w Powiecie Nyskim. W ramach promocji nyskiej kranówki zaangażowano lokalnych przedsiębiorców i działaczy. Efektem współpracy są edukacyjne artykuły oraz sesja zdjęciowa, przybliżająca mieszkańcom zdrowe nawyki.

W trzeciej części akcji wzięli udział:
– Fryzjer Bartek – https://fryzjerbartek.pl/
– Serwis Ogumienia Michel – https://www.facebook.com/profile.php?id=100054386115945
– Kwiaciarnia Gerbera – https://kwiaciarnia-gerbera.business.site/
– Uczestnicy programów odchudzających organizowanych przez Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie – https://www.pwsz.nysa.pl/
– o. Damian Piątkowiak – proboszcz w Parafii Matki Bożej Bolesnej – http://www.werbisci-parafia.nysa.pl/

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź