Pisanka od Pana Kukurydzy | Nysa Hot
Start Aktualności Pisanka od Pana Kukurydzy

Pisanka od Pana Kukurydzy

przez Nysa Hot
Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Zostało wspomniane w niemieckich kronikach liczących sobie blisko 1000 lat. W Polsce kojarzone jest m.in. z wykonywaniem ozdób w postaci pisanek i lanym poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. Z okazji Wielkanocy świątecznego akcentu nie zabrakło również w Zakładzie Produkcji Etanolu w Goświnowicach. Czym zaskoczyła tym razem Bioagra?

 

Świąteczne akcenty – Bioagra stawia na iluminacje

Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X w., odnaleziono na Opolszczyźnie, w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. W krajach europejskich ukształtowało się wiele niezwykłych obyczajów, które towarzyszą świętom Wielkiej Nocy.

W Norwegii tradycją jest… czytanie „wielkanocnych thrillerów”. Zwyczaj powstał ok. 100 lat temu w związku z reklamą książki, którą zamieszczono przed Wielkanocą. Reklama głosiła, że „Wczoraj w nocy obrabowano pociąg z Bergen”. Był to jednocześnie tytuł powieści. Wielu czytelników uznało, że to relacja z prawdziwego wydarzenia. Książka stała się bestsellerem. Od tego czasu Norwegowie przed każdą Wielkanocą oczekują na nowe, ekscytujące kryminały. W Grecji, na wyspie Korfu, świąteczną sobotę rozpoczyna „rzut pulą”. Ludzie zrzucają z okien garnki, patelnie i inne wyroby garncarskie, rozbijając je na ulicy. We włoskiej Florencji arcybiskup odpala rakietę w kształcie gołębia, która symbolizuje Ducha Świętego. Rozpoczyna to spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Dla fińskich dzieci to powtórka Halloween. Maluchy przebierają się za czarownice. Pukają do drzwi sąsiadów, życzą zdrowego i szczęśliwego roku. W zamian oczekują czekolady, pieniążka czy pisanki.

Zobacz także na Nysa hot:

Biaogra życzy zdrowia (wejdź)

Iluminacja z okazji Dnia Kobiet (wejdź)

 

0 komentarz
0

Powiązane artykuły

Skomentuj

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź