Start Polecamy w regionie Po kiełbaskę na Zlatý Chlum

Po kiełbaskę na Zlatý Chlum

przez Nysa Hot

Zlatý Chlum (891m n.p.m.), czyli złoty pagórek to nasza kolejna propozycja na miły weekendowy wypad. Urokliwe zakątki, kilka alternatywnych tras wejść i wieża widokowa na szczycie datowana na rok 1899 – to wszystko sprawia, że to jedna z ciekawszych propozycji na szybki wypad w Góry Opawskie.

Wycieczkę można zacząć jeszcze w Jeseniku, zwiedzając stary park miejski w poszukiwaniu właściwej ścieżki. Kiedy już się na niej znajdziemy możemy napotkać liczne strumyki i wodopoje, a z punktów widokowych oglądać choćby słynne jesenickie łaźnie i od czasu do czasu również Pradziada. W miarę łagodne podejście pod kamienną wieżę sprawi, że trasa nadaje się dla każdego, a na szczycie będziemy mile widziani z czworonożnymi przyjaciółmi. Nic dziwnego, że to jeden z ulubionych celów wycieczek w okolicach Jesenika. Co ciekawe, spotkacie niemal tyle samo rowerzystów, co tradycyjnych turystów z kijkami w ręce.

NysaHot poleca inne wejście. Sporo dłuższe, ale w arte poświęcenia wolnego czasu. Samochód można zostawić na parkingu w Rejviz i udać się w sinusoidalną podróż, raz w górę, raz w dół. Ciekawa i zróżnicowana pod katem przyrodniczym trasa zrekompensuje nam podejścia. Zmęczeni wędrówką na Zlaty Hlum radzimy posilić się kiełbasą od czeskich gospodarzy, którą można samemu upiec przy ognisku. Dopiero po krótkim odpoczynku warto ze świeżym umysłem zdobyć 26-metrową wieżę i napawać się widokiem. Przy dobrej pogodzie zobaczycie nawet Jezioro Nyskie. W schronisku pod wieżą warto zapoznać się z historią tego miejsca.

Wracając warto zboczyć ze ścieżki i zobaczyć Certovy Kameny. Widoki równie piękne, zwłaszcza jesienią lub zimą, ale w maju też nie można narzekać. Ta formacja skalna oferuje nam piękne plenery, a oddali widać nawet Serak. Dla ułatwienia, dla turystów zamontowano łańcuchy i drabinki. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa do odhaczenia w Górach Opawskich.

GPS: 50°14’16.94″N

 

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź