Start Aktualności Podświetlone poddasze Bazyliki będzie turystycznym hitem

Podświetlone poddasze Bazyliki będzie turystycznym hitem

przez Nysa Hot

Powoli dobiega końca remont nyskiej Bazyliki. Prace objęły m.in. odnowienie zewnętrznej elewacji, wewnętrznych sklepień oraz wymianę dachu.

Kończący się remont świątyni kosztuje ponad 21 milionów złotych. Wcześniej, za około 3 miliony, odnowiono stojącą obok Bazyliki dzwonnicę. Całość znajduje się na liście pomników historii. Roboty budowlane i konserwatorskie w Bazylice zostały już zakończone, ale to nie koniec projektu. Trwają bowiem jeszcze prace nad oświetleniem i monitoringiem.

Jednym z najważniejszych elementów prac była wymiana dachu. Przeprowadzenie remontu było konieczne ze względu na fakt odpadania starych dachówek. Dodajmy, że te nowe zostały sprowadzone z Włoch. Remont nie był łatwy, bo nyska bazylika ma najbardziej stromy dach w Europie. Prace na nim wymagały od wykonawców specjalistycznych umiejętności.

Wszystkie prace prowadzono pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Podczas remontu we wnętrzu świątyni stały olbrzymie, 27-metrowe rusztowania. Dodajmy, że po remoncie dla zwiedzających zostanie udostępnione poddasze Bazyliki. Do tej pory było ono otwierane jedynie podczas Jarmarku Jakubowego. Ma tam powstać centrum wystawiennicze. Już teraz jednak jest się czym zachwycać – szczególne wrażenie robi świetlna aranżacja tego miejsca.

O szczegółach opowiemy w jutrzejszym Pulsie Regionu.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź