Start Aktualności Poezja to nudy? Wprost przeciwnie! Udowadniają to uczniowie Ekonomika

Poezja to nudy? Wprost przeciwnie! Udowadniają to uczniowie Ekonomika

przez Nysa Hot

Czy poezja musi być nudna i podawana w sztampowy sposób? Pewnie, że nie! Ostatnio za sprawą sanah poezja weszła nawet do muzycznego mainstreamu. Ale także na lokalnym podwórku nie brakuje ciekawych pomysłów jak przedstawić narodową literaturę w sposób ciekawy i przystępny. Udowadnia to choćby przykład z „Ekonomika”.

14 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nysie odbył się spektakl poetycki „Pojedynek na wieszcze” przygotowany z okazji Roku Polskiego Romantyzmu. 25 grudnia 1840 roku na paryskim spotkaniu towarzyskim, nazwanym później „ucztą u Januszkiewicza”, spotkali się dwaj wielcy polscy poeci – Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Między twórcami, których łączyły raczej skomplikowane relacje, doszło do szczególnego poetyckiego pojedynku.

– Atmosferę tego właśnie spotkania postarali się odtworzyć członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem Barbary Andrasz- opiekuna Koła. Przedstawienie było doskonałą okazją do przypomnienia sobie najważniejszych tekstów poetyckich obu romantyków. I chociaż poeci nie szczędzili sobie uszczypliwości pod swoim adresem to „pojedynek na wieszcze” zakończył się zgodą między twórcami – wszak okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, gdy gasną wszelkie spory – informuje Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie.

Współtwórcą scenariusza spektaklu był uczeń klasy III H Dominik Palacz, który wcielił się również w rolę Adam Mickiewicza. Charakter Juliusza Słowackiego z kolei doskonale oddał uczeń klasy IV GL Oskar Błażejowski.

W spotkaniu wzięli również udział: Paweł Skałka („ Reduta Ordobna”), Jakub Fujarczuk („Do M***”), Paulina Piotrowska („Rozłączenie”), Wojciech Dendewicz ( „Oda do młodości”/ „Dajcie mi tylko jedną ziemi milę…”), Julia Kmiecik („Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…”), Szymon Misiorek („Niepewność”), Barbara Andrasz (narracja) oraz Jakub Mierzwa (obsługa techniczna spektaklu).

– Specjalne podziękowania należą się paniom: Anecie Małejki – za współpracę w zakresie przygotowania utworów muzycznych oraz Annie Więckiewicz za pomoc w doborze oprawy muzycznej – informuje placówka.

Foto: Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie/Facebook

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź