Start Hot Polityczne trzęsienie ziemi

Polityczne trzęsienie ziemi

przez Nysa Hot

Polityczne trzęsienie ziemi na koniec roku w naszym powiecie. Na ostatniej sesji Rady Powiatu opozycja chciała odwołania Starosty Nyskiego. Starosta zostaje, tymczasem odwołano Wicestarostę Jacka Chwalenię. Zmiany dotkną także nyski EKOM.

Tuż po odwołaniu Chwaleni, Starosta Andrzej Kruczkiewicz zaproponował nową kandydaturę, Damiana Nowakowskiego. Dotychczasowy prezes gminnej spółki EKOM w tajnym głosowaniu otrzymał 12 głosów poparcia (przy 11 głosach sprzeciwu), dzięki czemu wchodzi do Zarządu Powiatu. Oznacza to zarazem, że nie będzie mógł pełnić funkcji szefa Ekomu. Burmistrz Nysy musi poszukać nowego kandydata.

W dalszej części opozycja doczekała się głosowania nad swoim wnioskiem. Wcześniej zebrani w sali posiedzeń w nyskim Muzeum mogli usłyszeć z ust wnioskodawców, dlaczego chcą zmian w Zarządzie Powiatu. Jak argumentował Daniel Palimąka z Platformy Obywatelskiej – Starosta nie zapewnia mieszkańcom odpowiedniego bezpieczeństwa. Chodzi o brak reaktywacji oddziału naczyniówki w Nysie, mimo przedwyborczych obietnic czołowych polityków. – Apeluję o to, aby zamiast dyskutować za odwołaniem Starosty, usiąść wspólnie i zastanowić się nad tym jak odzyskać naczyniówkę – mówił podczas obrad były starosta, Adam Fujarczuk. – Będziemy głosować za budżetem na 2020 rok. Są tam również punkty dotyczące nyskiego ZOZ-u, które mogą decydować o przyszłości naczyniówki.

W wyniku tajnego głosowania Starosta Andrzej Kruczkiewicz utrzymał mandat zaufania. Odwołania z funkcji chciało 9 radnych. To porażka opozycji, która jeszcze przed głosowaniem w swoich wystąpieniach najwyraźniej była świadoma arytmetyki na sali i nadchodzącej porażki w głosowaniu. Jak powiedział Starosta, jest on świadomy potrzeby szybkiego uruchomienia oddziału chirurgi naczyniowej, a rozmowy w tej sprawie cały czas trwają. Po rozmowach szefów opolskiego NFZ i PAKS w tej sprawie pojawiły się nowe możliwości. Szczegóły poznamy już w nowym roku.

Na wniosek grupy radnych sesja została przerwana. Obrady zostaną wznowione 8 stycznia 2020 roku.

Powiązane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zatwierdź